shutterstock-1661345968.jpg
Foto: Shutterstock

„Zhruba po čtyřech až pěti hodinách začínáme pociťovat méně hluboký spánek,“ říká Lisa Artis, zástupkyně generálního ředitele společnosti The Sleep Charity. A dodává, že jakmile jsme v lehčím spánku, mnohem snadněji se vzbudíme.

Pokud obvykle usnete kolem 23:00, což je hodina, v kterou chodí spát velké množství lidí, je docela pravděpodobné, že se probudíte právě ve čtyři. K tomu vede navíc mnoho faktorů.

„Spánek se řídí našimi vnitřními hodinami nebo cirkadiánním rytmem. Jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších cirkadiánních rytmů je cyklus spánek-bdění. Spánek je regulován hladinami dvou hormonů: melatoninu a kortizolu, které se řídí pravidelným 24hodinovým režimem. Melatonin vám pomáhá při podřimování, zatímco kortizol vám pomáhá vstát a udržuje vás vzhůru,“ vysvětluje Lisa Artis. Sledování hormonů je při prevenci pozdních nočních probuzení důležité. Před spaním proto radí se věnovat klidnějším činnostem, třeba čtení či poslouchání relaxační hudby. Je také dobré odložit telefon. Modré světlo z elektronických zařízení totiž může potlačit produkci melatoninu.

Dalším faktorem je strava. Kofein, těžká jídla, alkohol, cukr a nedostatek hořčíku nebo vitamínů B by také mohou vést k narušení spánku. Stejně tak jako strava s vysokým obsahem cukru a sacharidů. „Protein je dobrý k tomu, abyste se cítili déle sytí, zatímco hořčík podporuje spánek,“ radí Lisa Artis.

Dalším problémem podle ní může být nutkání k močení uprostřed noci. Doporučuje tedy před spaním méně pít. Svou roli může v probouzení hrát také věk. Lisa Artis vysvětluje, že spánkové vzorce s věkem mění. Příčinou mohou být také hormonální změny jako je menopauza.

Ani stres není nejlepším přítelem spánku. Snažte se tedy před spaním zbavit všech přetrvávajících obav. Může pomoci jejich zapisování či meditace před spaním.

Zdroje: The Morning News, Fortune, Independent

Reklama