Když jsem přemýšlela o dalším tipu na výlet, napadlo mě místo, kolem kterého jezdím každý víkend. V tomto půvabném městečku najdete nejen zámek, ale i magické poutní místo Skalka s barokním kostelem a zachovalou křížovou cestou

Tentokrát jsem si dala za úkol vybrat výletní místo vhodné pro rodiny s dětmi. Má volba padla na Mníšek a věřím, že jsem měla šťastnou ruku. Nejen v tom, že zámek jeho expozice je otevřena prakticky celoročně, ale každý víkend se pořádají speciální okruhy pro děti. (Tento víkend 16. 3. to budou Podvečerní prohlídky s Andělem a Bílou paní) Průvodci jsou oblečeni do dobového kostýmu a svůj výklad přizpůsobují dětskému návštěvníkovi. Tento nápad jistě ocení všichni. Dospělí, které nudící se děti ruší, ale i děti, které při zámeckých prohlídkách baví snad jen klouzání ve filcových pantoflích. A to je trochu málo.

Kromě dětských prohlídek si přijdou na své i milovnice módy. Malé i velké, neboť stálá expozice nazvaná prostě „Móda“ mapuje historická období v odívání na panenkách, takže výstava bude bavit nejen maminky, ale i jejich dívčí ratolesti.

A do třetice, proč se vyplatí do Mníšku pod Brdy zavítat? Poslední březnový víkend 31. 3. se chystá Velikonoční veselice na zámku s pohádkovými postavičkami a bohatým programem, který bude zaměřen hlavně na dětské návštěvníky. Takže se máte na co těšit s celou rodinou.

Pokud by vám prohlídka zámku a půvabného městečka pod brdskými vrchy byla málo, můžete si přidat ještě jeden výletní okruh. Těsně nad městem se nachází opravdu kouzelné místo. Musíte se vyšplhat kamenitými cestičkami do příkrého kopce, ale vaše námaha bude korunována úžasným zážitkem. Ze Skalky je překrásný výhled na Mníšek a celý kraj, který máte pod sebou jako na dlani.

Barokní areál s kostelíkem sv. Máří Magdalény od slavného stavitele Kryštof Dientzenhofera, výjimečně zachovalá křížová cesta a krásně opravený klášter, který doslova vstal z popela jako bájný pták Fénix. Možná stejně jako já oceníte spoustu informací, které se dočtete na orientačních cedulích včetně fotek původního (žalostného) stavu před rozsáhlou rekonstrukcí. Stačilo málo a z tohoto kouzelného místa by byly jen rozvaliny.

Pokud vám z toho šplhání do kopce a obíhání památek vyhládne, můžete se občerstvit u místního stánku, k němuž bych měla jakožto estét jedinou výhradu. Mohl stát víc stranou, aby nerušil krásnou architektonickou kompozici tohoto překrásného místa.

Mapa ZDE

Čtěte také:

Reklama