Jste-li komunikativní a nemáte problém bavit se s kýmkoli o čemkoli, jste jednoznačně ve výhodě. Pokud však patříte k těm, kdo s cizími lidmi jen těžko hledá společné téma ke konverzaci, pomůže vám naše malá nápověda. Připravili jsme pro vás několik námětů k prolomení ledů a uvolnění atmosféry.

624ebf0cb780ctalk.jpg
Foto: Shutterstock

Počasí je osvědčená klasika

I když se povídání o počasí může zdát až příliš všední, je to dobré neutrální téma, o kterém dokáže krátce podiskutovat každý. Prohnala se právě sněhová bouře nebo jste zrovna uprostřed vlny veder? Je sucho, nebo už několik dnů prší? Možná vám úvodní konverzace o počasí přirozeně nabídne další témata k hovoru. Nedělejte z toho žádnou vědu, uvolněte se a hovor začněte třeba konstatováním, že letos se zima nějak nechce vzdát.

Jídlem nic nepokazíte

Sedíte-li nad talířem plným jídla, máte před sebou zároveň naservírované další neutrální téma. Ohodnoťte místní kuchyni a zajímejte se, zda i vašemu protějšku chutná. Snažte se hovořit i ptát lehce, a pokud se pokrm kuchaři zrovna úplně nepovedl, udržte si nadhled a vtip. Snažte se nebýt příliš kritičtí, ať nepůsobíte pedantsky či vybíravě, raději vše převeďte ve vtip a zavzpomínejte například na místo, kde vám naopak chutnalo. Následně můžete přirozeně navázat na vaše oblíbená jídla a zjistit, co preferuje druhý. Téma je širší, než se na první pohled zdá.

Cestování baví každého

Také cestování je vděčné téma. Nevadí, že necestujete příliš nebo máte zkušenost převážně s výlety po Česku. Zajímavá může být i cesta do Krkonoš nebo na chalupu k Máchovu jezeru. Klidně přidejte pár vtipných zážitků z cestování s rodiči nebo kamarádkou; jakmile se jednou rozpovídáte, další témata se nabídnou. Aktivně se zajímejte, jak je na tom s cestováním váš konverzační partner, ptejte se a reagujte. Vyptávejte se například na místní kuchyni, ubytování či počasí, případně na další cestovatelské plány.

Kultura má potenciál

Nemusíte být žádný kulturní znalec, abyste nedokázali prohodit pár slov na takové téma. Zmínit můžete třeba film, na kterém jste byli v kině, oblíbený seriál, co aktuálně běží v televizi, knížku, která vás bavila, anebo hudbu, co máte rádi. Zajímejte se o to, co baví váš protějšek, možná najdete shodu. A pokud ne, můžete si rozšířit obzory a se zájmem vyslechnout doporučení kam jít, na co se podívat, co si poslechnout nebo přečíst. Pobavit se můžete o případných koncertech nebo hudebních festivalech, zkrátka všech možných zážitcích, které vás či druhého bavili a pobavili.

624ebf1271d19talkk.jpg
Foto: Shutterstock

Sport je na zvážení

Také sportovní téma může být prima, pokud vás sport baví a lze předpokládat, že k němu má i dotyčný dostatečně blízko. Můžete například pochválit štíhlou či vysportovanou postavu, zajímat se, jak výsledku docílil, a následně přidat své sportovní zkušenosti. Vše s lehkostí, dejte si pozor na to, abyste se (nejen) u případných sportovních úspěchů nebrali příliš vážně.

Koníčky jsou sázkou na jistotu

Každého něco baví. A i když se váš konverzační partner zrovna nevěnuje něčemu aktivně, možná by něco rád vyzkoušel. Nechytí-li se na otázku ohledně koníčků, můžete například zavést řeč na kurz, co vás láká, případně pohovořit o svých zkušenostech s tím či oním. Dobré téma je i případný známý se zajímavým hobby nebo neotřelá aktivita někoho z vaší rodiny. To je navíc výborný oslí můstek k dalšímu tématu. Rodina, sourozenci či místo, odkud dotyčný pochází jsou dalšími z řady skvělých konverzačních námětů.

Buďte všímaví a nenápadně (přesto pozorně) sledujte svůj protějšek. Možná objevíte zajímavý detail na oblečení, zvláštní šperk či tetování, na které se budete moci zeptat. Dejte najevo zájem, ale nebuďte vlezlí. Nehovořte příliš vážně a vyhýbejte se choulostivým tématům. Nepokládejte otázky týkající se náboženství, politického dění, peněz, nemoci, nebo dokonce smrti, ex-partnerů, sexuálních preferencí či klepů. Vhodná nejsou ani témata příliš úzká, vyžadují odborné znalosti. Zvažte také, zda je vhodné hovořit o práci.

Čtěte také:

Zdroj: verywellmind.com/small-talk-topicsshynesssocialanxiety.com/good-conversation-topics