Mlsáme obvykle rády. A mlsáme při nejrůznějších příležitostech - někdo si zamlsá jen tak, z čiré radosti ze života, jinému nějaká ta dobrota zažene splín a další si den bez něčeho chutného ani nedokáže představit. Ale mlsání nejsou jenom o vybíravé jazýčky. Mlsání je vlastně otázka životního stylu.

Ve starém Řecku kdysi existovala škola filosofů, kteří byli nazýváni hedónisté. Tito následovníci Aristippa z Kyrény hlásali, že jediné štěstí a tím i dobro přináší smyslové prožitky a že základní hybnou silou, která vede člověka ke konání, je slast. Jejich teze pak převzali a rozšířili epikurejci, následníci Řeka Epikúra, kteří si za cíl života kladli dosažení klidného a radostného stavu - ataraxie. V pojetí těchto starých mudrců však nebyla slast jen prožitkem fyzického těla, naopak, mnohem trvalejší a intenzivnější byla podle nich slast duševní, plynoucí například z vnímání krásy, z četby dobré knihy nebo třeba z rozhovoru se zajímavým člověkem. Řekové byli vůbec mistři uměřenosti a rovnováhy, jejich kalokagatia - rovnováha krásy těla a ducha - se stala příslovečnou.

My, ženy moderního světa, nemáme na nějaké to hledání klidné radosti moc času. Chceme hezky vypadat, a tak věnujeme hodně péče svému fyzickému vzhledu, jenže to nám často v užívání si „slastí“ spíše brání. Přitom takové pořádné mlsání není jen záležitostí fyzickou - správná dobrota musí také hezky vypadat a vonět, měla by být podávána v příjemném prostředí a nejlépe i v příjemné společnosti. Zkrátka kalokagatia platí nejen pro člověka, ale i pro mlsání - fyzické a duševní prožitky by při něm měly být v rovnováze, jen tak si totiž skutečně pochutnáme a zároveň budeme svému fyzickému zdraví škodit daleko méně, než když při poklusu mezi prací a domácností zhltáme třeba i zdravý salát s celozrnnou houskou.

Ačkoliv se to tedy možná dietologům nebude líbit, psychologové radí - nebojte se mlsat. Nebojte se užívat si příjemných stránek života, ať už je to pochutnání si na nějaké té dobrotě, nebo smlsnutí si na četbě ženy-in. Důležitá je ovšem kultura mlsání - být labužníkem není jen tak, je třeba naučit se vychutnávat si drobné nuance v chutích a dojmech, žádné hltání, pokochat se pohledem, přivonět, poválet na jazýčku a opatrně polknout - a to platí i o četbě, mezilidských vztazích a vůbec o životě jako takovém.

Čas od času se nám ovšem stane, že si někdo smlsne na nás. A tímto slovním spojením obvykle nemíníme, že plně ocení rovnováhu a krásu naší duše i těla, ale spíše že je na nás pořádně nepříjemný a o duševní rovnováhu nás leckdy připraví. Takové mlsání je ovšem nezdravé a my bychom se ho rozhodně měly vyvarovat. Takže pokud si vás někdo začne takto „vychutnávat“, vzpomeňte si, že tím vlastně škodí sám sobě. Představte si ho jako otesánka, který do sebe nenasytně cpe dortíky, až se mu krém, šlehačka a čokoláda rozmazávají po celém obličeji a upatlanýma rukama se natahuje po dalších a dalších zákuscích. Věřte mi, že je to představa tak komická, že vám hned bude líp. A pokud náhodou pocítíte vy potřebu si na někom smlsnout, zkuste nezapomínat na kulturu mlsání - pokuste se najít krásu, pokochat se vůní, opatrně poválet po jazyku - a možná zjistíte, že je to vlastně docela zajímavý člověk...

A na závěr jeden slastný a přitom relativně zdravý recept z mých oblíbených: Mrkvovo-jáhlový makovec. Potřebujeme na něj 100 g mletého máku, 100 g špaldové mouky, 2 vrchovaté lžičky prášku do pečiva, 150 g instantních jáhlových vloček, 300 g syrové jemně nastrouhané mrkve, 6 lžic pomerančové šťávy, 130 g cukru - nejlépe třtinového, 1 vanilkový cukr, 150 g oleje a 4 vejce. Vločky, mrkev, pomerančovou šťávu, mák a mouku smíchanou s práškem do pečiva pořádně promícháme. Cukr a vanilkový cukr ušleháme s olejem a vejci a přimícháme do zbytku těsta. Hmotu pak nalijeme do vymazané formy na bábovku nebo na dort a pečeme při střední teplotě 30-45 minut. Po vychladnutí makovec rozkrájíme, poprášíme vanilkovým cukrem a můžeme podávat. Oranžová barva mrkve úchvatně kontrastuje s tmavomodrou máku, takže zákusek je pastvou nejen pro jazýček, ale i pro oko. Přeji Vám dobrou chuť a příjemné mlsání!

Reklama