Po pocitu radosti a štěstí, které v nás pojídání zmrzliny vyvolává, často přicházejí na řadu méně příjemné myšlenky. Dostaví se výčitky, kolik kilogramů navíc nám naše mlsání zajistilo. Možná Vás překvapí, že k podobnému naříkání vůbec není důvod. Zmrzlina se totiž na rozdíl od jiných sladkých pamlsků na Vaší štíhlé postavě vůbec nemusí podepsat.

 

Nejzdravější z fun foods

Na rozdíl od ostatních fun foods, tedy různých pochutin, které nám dokážou zvednout náladu, totiž zmrzlina obsahuje všechny typy živin, které tělo potřebuje – bílkoviny, sacharidy, tuky, vitaminy i minerály. U většiny zmrzlin s výjimkou dření se navíc jedná o kombinaci všech typů živin, takže i výsledný glykemický index je relativně nízký. Velkou část zmrzliny také tvoří voda, díky čemuž bývá výsledná energetická hodnota jedné porce zanedbatelná.

 

U zdravého štíhlého člověka, který nedrží dietu, znamená pořádná smetanová zmrzlina pouhou jednu desetinu jeho celodenního energetického příjmu. U lidí na redukční dietě pak jednu sedminu. A to mluvíme o poctivé smetanové zmrzlině, nikoli o méně vydatných variantách této mražené lahůdky. Porovnáme-li nutriční hodnoty nejrozšířenějších fun foods, zjistíme, že nejvíc kilokalorií má mléčná čokoláda následovaná celozrnnými sušenkami. O něco lépe jsou na tom cucavé bonbony a tyčinky. Bezkonkurenčně nejméně kilokalorií z celé pětice obsahuje smetanová zmrzlina.

 

Dietu neohrozí, ale podpoří!

Konzumace zmrzliny tak nejenže neohrozí Vaši snahu zhubnout, ale naopak může Vaše úsilí ještě posílit. Jedna z hlavních dietních chyb totiž spočívá v tom, že člověk drasticky omezí příjem cukrů, čímž se připraví o přísun endorfinů. Látek, které vyvolávají příjemné pocity. Jeho organismus se tak dostane do stresu, dožaduje se své dávky endorfinů, třeba i „chutí na sladké“ a z redukční diety se stává začarovaný kruh. Stres s sebou navíc nese špatnou náladu a deprese, takže vyčerpaný a unavený člověk svou snahu zhubnout dřív nebo později vzdává.

 

A právě během takovýchto kritických okamžiků Vám zmrzlina prokáže neocenitelnou službu. Dokáže totiž chuťově obohatit okleštěný redukční program a pomůže Vám tak překonat kritické chvíle při redukčním programu. „Když svůj redukční program dvakrát týdně obohatíte o zmrzlinu, proti ničemu se neprohřešíte,“ radí odborník na výživu Ing. Petr Havlíček. Přesto byste ale měly mít na paměti jednu maličkost – zařazení fun foods do jídelníčku by mělo být plánované. Určitě byste se na zmrzlinu nebo jiné pochutiny neměla vrhat ve chvíli, kdy Vám takzvaně rupnou nervy a začnete se přejídat v podstatě čímkoli, co Vám chutná.

 

Zdravé novinky

Chcete-li opravdu splnit všechna předsevzetí, která jste si ohledně své linie uložila, zaměřte se hlavně na ty zmrzliny….

 

Více se dočtete zde

 

 

Reklama