Kvalitní bílkoviny, důležité pro stavbu tkání, hormonů a protilátek, získáme právě z mléka. Stejně tak díky mléku do svého těla dostaneme minerální látky – vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo, měď, zinek, selen, jód, vitamíny skupiny B, C i vitamíny rozpustné v tucích.
5ad9cf54240d8obrazek.jpg

Madeta, největší zpracovatel mléka v České republice, vyrábí kvalitní a poctivé výrobky již více než 110 let. O poctivosti výroby a kvalitě produktů se můžete přesvědčit i díky nově spuštěnému projektu otevrenamadeta.cz. Mezi výrobky naleznete produkty v nejoblíbenějších příchutích, téměř všechny bezlepkové a v posledních letech i produkty delaktózované.

A proč si s sebou na sportování sbalit něco od Madety? Mléko je přirozeným zdrojem plnohodnotných bílkovin a dobře vstřebatelné formy vápníku, které přispívají ke zdravému vývoji kostí a svalové hmoty.  V něm obsažený vápník navíc podporuje normální funkčnost energetického metabolismu a funkčnost trávicích enzymů.

5ad9cf65c5dfaobrazek.jpgV období jara velká většina z nás řeší své tělo, chce mít postavu jako lusk, ale neměli bychom to dělat jen z důvodu pěkného pohledu na sebe v zrcadle. Obecně platí, že nadbytečný tuk v těle je problémem, zvýšený podíl svalové hmoty znamená naopak výhodu. Většinou se každý snaží docílit optima díky různým tréninkům, dietním programům či proteinovým doplňkům. Na co bychom ale rozhodně neměli zapomínat, je mléko. Protože právě mléko je ideálním parťákem pro zvýšení svalové hmoty. Obsahuje totiž kromě vápníku i vysoký podíl proteinů s esenciálními aminokyselinami.

Když si zacvičíme, máme ze sebe obyčejně dobrý pocit, vše nás sice bolí, ale cítíme příjemnou únavu. Unavené jsou však i naše svaly, a proto je nutné zvýšit množství energie uložené ve svalech formou glykogenu. Např. jedna z řady studií ukázala, že pití čokoládového mléka má na rychlé doplnění energie mezi intenzivními cvičebními sériemi lepší účinky než uhlohydrátové doplňky a že také zvyšuje fyzickou výdrž. Takže na příští cvičení si vezměme čerstvé čokoládové mléko Lipánek, které jste původně zamýšlela pro svou ratolest, a dopřejte si ho sama. Určitě se budete hned cítit lépe.

Lidské tělo je zhruba ze 72 procent složeno z vody, mimo jiné i díky tomu funguje nesčetné množství tělesných činností. Dehydratace je tedy pro tělo jedním z největších rizik. Může způsobit selhání orgánů, ztrátu schopnosti regulace tělesné teploty a nakonec i přímé ohrožení života. Doplňování tekutin po fyzické zátěži je pro nás automatické. Další studie, při níž byli dobrovolníci vystaveni intenzivním teplotám a následné dehydrataci, ukázala, že mléko dokáže tělo „zhydratovat“ rychleji a efektivněji než kdejaký sportovní drink, a dokonce lépe než samotná voda.  Díky mléku jsou tělu dodány potřebné tekutiny a zároveň také nezbytné nutriční látky.

Dávejte svým ratolestem mléko a mléčné výrobky hned od malička. Nejen že jim díky variacím produktů od Madety dopřejete chuťový zážitek, ale díky zvýšenému příjmu mléka jim v dospívání prokazatelně zvýšíte růst kostní hmoty a vývoj zubů.  Pravidelná konzumace mléka v mládí má navíc své opodstatnění pro případný budoucí boj proti osteoporóze.

Až příště vyběhnete, vezměte si s sebou například Fitness syrovátkový nápoj od Madety, který chutná a vypadá jako džus. Syrovátkové nápoje obsahují snadno stravitelné syrovátkové bílkoviny s optimálním poměrem všech esenciálních aminokyselin. Díky přidaným vitamínům např. u varianty Fitness energy jsou vhodné pro sportovce. Přidané vitamíny - kyselina pantothenová a niacin přispívají ke snížení únavy a vyčerpání, vitamíny B6 a B12 k normální funkci imunitního systému. Navíc jsou syrovátkové nápoje téměř bez tuku.  
5ad9cf885482bobrazek.jpg

Madeta. Tak chutná mléko.