Vývoj dětského chrupu začíná již v prenatálním období a přelomovým obdobím je prořezání zoubků.
Od té doby jsou vystaveny vnějším vlivům, zejména tvořícímu se zubnímu povlaku, který může vést až ke vzniku zubního kazu.
Kaz napadá skupiny zubů či dokonce celý chrup a mléčný chrup je náchylnější k jeho tvorbě, protože sklovina prvních zubů je měkčí a rychleji se odře. ,,Stav mléčných zubů výrazně ovlivňuje správný vývoj dospělého chrupu, neboť na zkažených mléčných zubech se jen těžko může vyvinout zdravý stálý zub," říká lékařka Lenka Tůmová.
Pro péči o zuby kojenců Tůmová doporučuje dvakrát denně používat vatovou tyčinku nebo měkký hadřík a přední a zadní stranu zubů očistit od lepkavých zbytků mléka nebo kaše. Do tří let věku dítěte by měli čistit svým potomkům zoubky rodiče a do osmi let by měli na tuto činnost dohlížet, případně zuby dočišťovat. Teprve od osmi let mají děti motoriku vyvinutou natolik, že jsou schopny si chrup správně vyčistit samy.
Zdroj: www.novinky.cz
Nový komentář
Komentáře
Kuře: Mé holky necelé 2 a 4 roky mají každá jiné zuby. Čistím jim je stejně, ale starší je má jak perličky a mladší je má asi chudák po mně.
Já mám plomby dvě. Do nějakých 14ti jsem nevěděla, co je to kartáček a ty plomby jsem získala mezi 15ti a 16ti lety. A od té doby zase nic.
Jája si čistí zoubky jak oteklá po každým jídle a před spaním ještě navrch, já dočišťuju, zubařka tvrdí, že dobře a už má snad každý zoubek spravovaný. A to tvrdý kokina nejí vůbec, čokoládu vyjímečně, sladký pitíčka nevedeme... Tak ať mi nikdo netvrdí, že je to jen o čištění.
Bridgetj: to si maminka může blahopřát,
ani jedna plomba v 60-ti, to se jen tak nevidí.
Taky jsem měla s dcerou při čištění zubů problémy.Vyřešila jsem to jednoduše.Vzala jsem jí ke své zubařce a ta jí tak krásně vysvětlila,proč a jak si má zoubky čistit,že od té doby nemáme problém.