Po porodu vymizel vliv hormonů placenty, které dosud tlumily uvolňování jiných hormonů z mozkového podvěsku, a proto se až nyní začíná ve větší míře uvolňovat prolaktin, který podporuje mléčnou žlázu k tvorbě mléka. První dny se tvoří mlezivo (odborně kolostrum), rosolovitá látka s vysokým obsahem bílkovin. Od druhého až třetího dne začíná tvorba mléka. Prsy se plní, jsou napjaté, citlivé. Říkáme, že se „nalévají“. Mléko se tvoří v žlázových lalůčcích, odkud přechází do mlékovodů a vývodů mlékovodů na prsní bradavce. Pohyb mlékovody je složitý děj, který je ovládaný nervově a hormonálně. Drážděním bradavek při sání je vyvolán přechod oxytocinu do mateřského oběhu a ten účinkem na svalová vlákna v mlékovodech umožní transport mléka k bradavce, zároveň  působí i stahy děložní svaloviny, které nedělka bolestivě pociťuje při kojení.

Léky v šestinedělí

Do mateřského mléka přecházejí nejen jednotlivé složky potravy, ale i léky. Ty mohou způsobit, že kojenec odmítá prs a kojení. Proto nemají být přijímány žádné jiné léky, než které předepsal lékař informovaný o tom, že žena kojí. Netýká se to některých vitaminových přípravků určených speciálně kojícím matkám.

Sex po porodu

Dnes již nebývá zvykem doporučovat, aby se žena v šestinedělí zdržovala pohlavního styku a vyčkávala až poporodního vyšetření. Tyto jistě dobře míněné rady jsou dnes považovány za zbytečně opatrné. Nejsou-li pro to závažné důvody, může být první pohlavní styk dříve, ne však tehdy, dokud ještě odcházejí očistky. Rozhodnout o obnovení pohlavního života by měli oba partneři sami, případně po poradě s lékařem.

Je ovšem třeba připomenout, že některé nedělky nemají o sex takový zájem jako před porodem. Některé ženy po porodu a narození dítěte dokonce udávají, že o sex ztratily zájem nebo že k němu dokonce získaly až odpor. Se ztrátou chuti k pohlavnímu styku (odborně libida) si však nemusí dělat starosti. S odstupem od porodu se libido obvykle vrací. Teprve, pokud by nezájem či odpor k sexu přetrvávaly delší dobu, pak je vhodné se obrátit na lékaře, gynekologa, případně sexuologa. Příčin odmítání pohlavního styku může být více, ale nejčastěji se jedná strach z bolestí po zhojení poporodních poranění.

Partner by měl respektovat přání ženy. Neměl by naléhat a měl by vědět, že potíže jsou obvykle přechodné a že není na místě vyvolávat konfliktní situace.

Kontrola po šestinedělí

Po šestinedělí by se měla žena dostavit k lékařské gynekologické prohlídce. Během této prohlídky lékař kontroluje zhojení porodních poranění, stav hráze, poševních stěn, děložní hrdlo a uložení vnitřních rodidel. Součástí této prohlídky je kolposkopické vyšetření děložního čípku (kolpos je odborně pochva, vyšetření se provádí přístrojem, který umožňuje sledovat prostým okem neviditelné změny sliznice) a odběr stěrů na cytologické vyšetření v rámci prevence možného vzniku rakoviny. Zejména na děložním hrdle nevzniká rakovina naráz, je-li žena řádně sledována a léčena, je možné tomuto druhu zhoubného bujení zcela předejít.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu