Svůj recept, jak zamezit chrápání, zaslala jako příspěvek k dnešnímu tématu čtenářka Bonda. Píše, že rozhodně prý nemáte mlaskat, to chrápání akorát prodlužuje...

Jak zamezit chrápání, radí čtenářka Bonda v příspěvku k dnešnímu tématu.

CHRÁPÁNÍ

Přiznám se, že chrápu i já, při usínání a na cizí posteli, když nejsem v pohodě a nespím tvrdě. A určitě se to stává mnoha lidem, že při rychlém usínání, když náhle povolují všechny svaly, tak hrdlem prochází chrčivé zvuky. Nejlepší metodou je nechat toho člověka tvrdě usnout, a ne ho budit mlaskáním, jinak ve fázi usínání ještě trochu vnímá okolní zvuky a stále se tím probouzí a tudíž stále chrápe. Takže já tvrdím, že nejlepší metodou proti chrápání je dobrý spánek.
Ale jsou i spáči, kteří chrápou silně a stále, a ještě při tom mívají výpadky dýchání a chvilkové ztráty vědomí - syndrom spánkového apnoe. Jakmile jsem se o tom před dvaceti lety dočetla, věděla jsem, že to má můj otec. Nahrála jsem ho na magneofon a pomohla jsem mu přemluvit jeho neuroložku, aby ho poslala do Brna do spánkové laboratoře. Tam mu diagnózu potvrdili a dali mu dýchací přístroj, díky kterému se konečně od té doby pořádně vyspí on i matka. Troufám si tvrdit, že mu ten přístroj prodloužil život nejméně o deset let, protože všichni jeho příbuzní umírali brzo po šedesátce a otec bude mít v příštím roce osmdesát, zlepšil se mu tlak i cukrovka a hlavně nespadl jeho dům z těch zvukových otřesů při jeho chrápání.
Protože už patřím mezi dříve narozené, tak jsem se během posledních let setkala s tímto syndromem u několika svých kamarádů, kteří u mě přespali, a vůbec to nezáleželo na jejich tělesné konstituci, spíš je to asi zaviněné geny. Nikdo z nich však nechtěl cokoliv se svým zdravím řešit. Mně zvuk chrápání tolik nevadí, protože jsem tolerantní a mám dobrý spánek. Ale nevyspím se spíš proto, že mám strach, že když nedýchají, tak můžou umřít, a mám nutkání poskytnout jim umělé dýchání a masáž srdce. Zakončit hezký intimní večer voláním záchranky by asi nechtěla žádná milenka.
Jednou jsem s jedním kamarádem jela na výlet a přespali jsme spolu v penzionu, ale nic intimního mezi námi nebylo. Jenže na tu noc nezapomenu, protože při každém výpadku dýchání měl kamarád asi hrozné sny, začal mlátit kolem sebe rukama a smýkat celým tělem, jako kdyby se topil. Odnesla jsem to modřinou na obličeji. Strávila jsem bezesnou noc na zemi zabalená do přikrývky. Ráno mi nechtěl věřit, že mi to způsobil v noci on. Žil totiž sám a nemohl tedy nikdy sám zjistit, co v noci vyvádí. Ale jestli se s tím svěřil lékaři, to netuším, protože jsem ho od té doby neviděla. Spíš jak znám strach chlapů z lékařů, tak to určitě neřešil nebo už umřel.

Bonda

Pozn. red: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 20. dubna 2011: Historky s chrápáním

  • Posílejte mi své historky s chrápáním! Chrápete vy? Váš partner? Někdo ve vašem okolí? ...

Vaše vzpomínky a příběhy s chrápáním zasílejte na redakční e-mailovou adresu uvedenou níže. Pokud chcete mít větší šanci k uveřejnění vašeho příspěvku a také k získání dárku, uveďte do předmětu mailu heslo (viz níže) a nezapomeňte, že váš příspěvek musí být dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Za odměnu můžete získat spray proti chrápání SILENCE a knížku receptů GOURMET.

Své příběhy posílejte dnes (20. dubna 2011) do 15.00 hodin. Později zaslané příspěvky nebudou uveřejněny.

chrapani

Reklama