Pokud jste muž ve vlivném postavení, se známou tváří a vysokým kontem – máte vystaráno. Budete žít po boku mladic plných chuti do života.

 

J. Kokta (46) a G. Partyšová (25), M. Kocáb (49) a Zlata Kinská (29), J. Menzel (66) a O. Kelymannová (26), J. Herz (70) a T. Pokorná (39)…

 

Jedná se o umělce a tam jsou lidé ještě tolerantní, ale v normálním životě už ne tolik. Ještě snad tak studentka zamilovaná do profesora.

 

A když se jedná o našeho prezidenta? Na jedné straně vlivný muž, úspěšný, bohatý, který si zakládá na své sportovní kondici. Na druhé straně mladá krásná dívka…Oba dávají druhému to, co mu chybí. Rozdíl 40 let najednou jakoby nebyl.

 

Také náš první pan prezident, ovšem až po smrti své první ženy, navázal nový vztah, tajný, se spisovatelkou o 36 let mladší – Oldrou Sedlmayerovou.

 

Snad každého napadne, jak asi vypadá sexuální soužití dvojic, kde je partner výrazně starší. 

 

Snad nejromantičtější příběh starce a mladé ženy je již 180 let starý – ano je to Goethe a jeho milovaná Ulrika von Loevetzow.

Roku 1823 trávil slavný spisovatel léto v Mariánských Lázních. Ač 74 let stár, zamiloval se jako mladík – šíleně, bláznivě, bez rozumu. Dokonce matku požádal o dceřinu ruku, ale byl odmítnut.
Rodina raději opustila Mariánské Lázně a jela do Karlových Varů. Goethe za nimi, ještě jednou ji vidět, ještě jednou jí políbit…
Z nešťastné lásky dokončil druhý díl Fausta, jeho nejslavnější knihy. Devět let na to zemřel.
A Ulrika? Žila ještě 76 let, nikdy se neprovdala, ani jiného nemilovala.
Žila tiše na svém panství u Lovosic.

 

Byl mezi nimi rozdíl 55 let – ještě větší, 63 let, byl mezi texaským milionářem Marschalem a dívkou z Playboye – Nicole.
Po několikatýdenní známosti se brali. Manželství jim vydrželo až do smrti, zemřel po 14 měsících. Nicole získala velký majetek a původní dědici závěť napadli. Soud jim ale nedal za pravdu, protože zpříjemnila starci poslední měsíce života.

 

Je třeba poznamenat, že tradičně býval poměrně velký rozdíl mezi manželi. Protože muž nejdříve musel dobýt určitého postavení, aby ženu, která nepracovala, uživil. Obvyklý rozdíl byl kolem 15 let –  pětatřicetiletý muži se běžně ženili s dvacetiletými nevěstami. 

 

Takový sňatek vypovídal o dominanci muže. Žena byla v submisivním postavení vlastně celý život – dominantního otce vystřídal dominantní manžel. Na druhou stranu to ale byla sázka na jistotu - finanční zajištění a možnost vzhlížet k muži, jako předtím vzhlížela k otci.

 

Když si padesátník vezme dvacetiletou, je to chvíli dobré, ale žena se teprve k vrcholu své sexuality dostává, muž jí s přibývajícím věkem ztrácí. Žena si buď musí zvyknout nebo si najde milence.

 

V současné době však mezi našimi známými osobnostmi nastupuje nový trend – starší žena si bere mladšího muže – Helena Vondráčková o 12 let,  Pavlína Filipovská o 15, Lenka Kořínková o 17… I zde se asi jedná hodně o prestiž – manželství se slavnou ženou posouvá neznámého muže mezi elitu.

Tady ale dochází k nepříznivému jevu – je rozdíl mezi třicetiletým a padesátiletou…ale o pár let už je to mezi padesátiletým a sedmdesátiletou.

 

V poslední době se ale bohužel velmi hovořilo o jiném věkovém rozdílu.

Slavný a bohatý muž a dívka pod zákonem. Sochaře Opočenského jeho vášeň pro mladičké dívky přivedla až do vězení.

Na hraně se pohybuje zpěvák Jan Nedvěd:“ Záleží na tom, jak jste čistí uvnitř a ne kolik je vám let. My jsme oba s Lucinkou jako batolata,“ říká o vztahu s dívkou o 40 let mladší.

 

Jaké zkušenosti s nerovným vztahem máte vy?

     
Reklama