Že vám vaše děti už doslova přerostly přes hlavu a dívají se na vás shora? Patrně nejste sama. Podle výzkumů je dnešní mládež skutečně vyšší, než bývali stejně staří lidé před padesáti lety. Zatímco růst dívek už se nejspíš zastaví, chlapci porostou dál.

Osmnáctiletí chlapci měří v průměru o sedm centimetrů víc než dědové v jejich věku, stejně staré dívky vyrostly přes pět centimetrů, informuje o tom server idnes. Průměrný vzrůst dospívajících se každým desetiletím zvýší asi o jeden centimetr.

„Chlapci zřejmě ještě porostou, růst českých dívek se už s největši pravděpodobností zastavil – na 167 centimetrech,“ uvedla Jana Vignerová ze Státního zdravotního ústavu, které je autorkou celostátního antropologického výzkumu. Ten probíhá pravidelně na 60 až 120 tisících dětech.

Jak se mládež mění?

  • Český antropologický výzkum se nezaměřil jen na výšku, ale jiné tělesné proporce. Nabízíme vám přehled nejzajímavějších zjištění.
  • Poprvé v historii jsou třináctiletí chlapci vyšší než stejně staré dívky.
  • Posouvá se začátek puberty, která se před šedesáti lety začala projevovat kolem patnáctého roku u obou pohlaví. Dnes puberta začíná dříve, a to ve věku 13 let u dívek a necelých 14 let u chlapců.
  • Hlavy dětí mění tvar, jsou šišatější. Průměrná maximální délka hlavy se zvýšila o 15 milimetrů a maximální šířka hlavy se zmenšila o 10 milimetrů.
  • Mentální anorexií, tedy poruchou příjmu potravy, které vedou k podváze a nebezpečné vyhublosti, trpí podle statistik deset procent mladých od 15 do 18 let.
  • Mladistvých, kteří trpí naopak obezitou, je v Česku necelých 11 procent, což je méně než evropský průměr, který činí 19 procent.

Máte doma dospívajícího člena rodiny? Je vyšší než vy?