Tři mladé ženy se mohou odvážněji vrhnout do svých vědeckých projektů. Díky Akademii věd a proslulé kosmetické firmy získala každá v rámci mezinárodního projektu For Women in Science 200 tisíc korun pro vědecké využití.
Peníze z programu „Stipendia L´Oréal ČR pro ženy ve vědě“ si musely vybojovat v konkurenci dalších 36 přihlášených vědeckých prací mladých badatelek, z nichž některé byly podle mínění porotců na opravdu špičkové světové úrovni.
Kdo a za co?
Stipendium získala prací zabývající se fyzikální elektronikou a fyzikou plazmatu, nazvanou Studium fotochemických procesů ve volných nanočásticích. Zabývá se zde studiem teplotní závislosti koeficientů rekombinace iontu, které se vyskytují v ionosféře Titanu a mezihvězdných mracích. Její práce ukazuje, že i přímá fotodisociace HCI na ledových částicích může hrát důležitou úlohu a měla by být v budoucnu do praktických atmosférických modelů zahrnuta.
V roce 2000 získala Cenu ministra školství ČR pro vynikající studenty. Je nejmladší docentkou na Slezské univerzitě v Opavě a laureátkou Ceny Učené společnosti České republiky (2008).
Zabývá se základním matematickým výzkumem v živě se rozvíjející oblasti s velkým potenciálem pro využití v technických a přírodovědných oborech - ekonomie, biologie...
Oceněna byla za práci Energetický metabolismus lékařsky významného parazita rodu Trypanosoma, aneb můžeme vyléčit spavou nemoc? Věnuje se studiu lékařsky a veterinárně významných parazitů rodu Trypanosoma. Tito prvoci jsou původci řady onemocnění, proti kterým neexistuje efektivní a netoxická léčba. Její výsledky objasňují unikátní buněčné procesy a mohou být využity při návrhu nových léčiv.
Zájem badatelek není malý
Akademie věd a L´Oréal ČR pořádají akci pod mottem „Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy“. A daří se jim tak bořit mýty a stereotypy, kvůli nimž se při prosazování zajímavých projektů uplatňují spíše muži.
Za tři roky existence programu bylo přihlášeno 100 prací! A nepředstavily je obrýlené stárnoucí profesorky – například letošní věkový průměr žadatelek je 31 let. Třetina přihlášek přišla z vědeckých pracovišť v Praze. Mezi dalšími jsou vědkyně například z Ostravy, Brna, z Jižních Čech nebo Olomouce.
O laureátkách minulého ročníku jsme na Ženě-in už psali v článku Statisíce pro mladé badatelky!
Co říkáte na silný badatelský potenciál mezi ženami? Jsou vám jejich projekty srozumitelné? Pokud ano, považujete je za přínosné?
Nový komentář
Komentáře
Suzanne:
To bude dobrý.
Meander: ono stačí napsat, že komu se líbí to a to, je bez mozku. Píše jasně a nepotřebuje obhájce.
Suzanne: gentiana někde psala, co se jí líbí? Potažmo, z čeho jsi toto vydedukovala?
gentiana: ano, správně. Komu se líbí něco jiného než tobě, je debil
gentiana: Bohuzel, kdyz je titul PhD za jmenem, tak Mgr. vpredu zustava. Nevim sice, ktery nouma to vymyslel, ale je to tak
OlgaMarie: Určitá forma negramotnosti zůstala i ženám. Viz diskuse pod Mamma Mia.
Redakce: Doktor přebíjí magistra. (I bakaláře, pochopitelně.) Takže když je někdo doktor, píše se doktor, ne magistr doktor.
Strašně jim držím palce!!! A mám radost, že je tam jedna za Opavu
.
OlgaMarie: vsak u zen by nejaky vyrazny posun taky hledal jen ten kdo povazuje grotesku za dokument ze zivota
lukas.cejka: Jo, jenže chlapům určitá forma negramotnosti zůstala dosud.
OlgaMarie: v te dobe byli vetsinou negramotni i muzi, takze tezko rict, jestli by se to nekde vubec projevilo
lukas.cejka: Já to vím. Státní zřízení by odpovídalo systému včelímu úlu.
ještě koukám na foto- myslím že asi jeden ksichtík znám...
OlgaMarie: nevime a nevi to nikdo
OlgaMarie:
óóóó velká pravda!
Víte, kde by už lidstvo bylo, kdyby tak od 10.století nebyly ženy, které uměly číst a psát pokládány muži za čarodějnice?
Nádhera!!!
Tleskám
Klobouk dolů a jen tak dál! Myslím, že ve vědě u nás ještě jakýsi mozkový potenciál existuje, a že je to dost dost žen, to mně ale opravdu těší
Ale nic proti chlapům vědcům, to jsou taky pašáci