„Až zpětně jsem si uvědomila, že poslední tři měsíce jsem byla hodně unavená, občas jsem takzvaně odpadala už v šest hodin večer, což u mě nebývá zvykem,“ popisuje. Hned ráno volala gynekologovi, který jí doporučil mamologickou poradnu, do níž šla za čtyři dny na vyšetření.

6400a733c5b0eobrazek.jpgFoto: Se souhlasem pacientky Hany

Lékařka ji prohlédla, zhodnotila, že nález v prsu je podezřelý, a poslala ji na ultrazvuk. „Termín měli až za dva týdny. Tak dlouho jsem ale čekat nechtěla, šla jsem proto na soukromou kliniku a ultrazvuk si zaplatila. Zde mi potvrdili, že se jedná o nádor, který je potřeba podrobněji vyšetřit,“ vysvětluje Hana. S nálezem se vrátila do mamologické poradny. Tam se dostala rovnou k onkologovi a absolvovala mamograf a biopsii. Ta potvrdila zhoubný nádor prsu, navíc tzv. triple negativní, který je agresivní a rychle roste. To ukázaly i projevy nemoci, které Hana na svém těle začala pozorovat.

„Ode dne, kdy jsem si našla bulku v prsu, přes všechna vyšetření ke konečné diagnóze uběhly dva měsíce. Za tu dobu se mi nádor zvětšil tak, že byl viditelný pouhým pohledem,“ popisuje a pokračuje: „Když jsem se diagnózu dozvěděla, byla jsem ráda, že vím, co mi je, a že je nádor léčitelný. Onkolog mi vše podrobně vysvětlil a i sama jsem si hodně věcí načetla.“ Hana měla v té době čtyřletého syna, rozjetou pracovní kariéru a spoustu plánů. Vážná nemoc vše zastavila. „Jsem naštěstí typ člověka, který chce věci řešit hned, moc se nezaobírám tím, co by kdyby, a protože jsem věděla, že v boji s mým typem nádoru hraji o každou minutu, nastoupila jsem téměř okamžitě na chemoterapii,“ říká Hana.

6400a6530eb1fobrazek.jpgFoto: Se souhlasem pacientky Hany

Podstoupila řadu vyšetření a v červnu minulého roku začala docházet na chemoterapii, po níž lékaři očekávali zmenšení nádoru tak, aby šel operativně odstranit. Cyklů chemoterapie absolvovala celkem dvanáct – čtyři s jedním lékem, pak přišlo na řadu osm cyklů s druhým. „Bylo to náročné období. Sice jsem z chemoterapie nezvracela, ale fyzicky jsem byla úplně vyčerpaná, měla jsem velké bolesti hlavy, všech kloubů, vypadaly mi vlasy a postupně se u mě začaly objevovat i další nežádoucí účinky v podobě brnění rukou a nohou. Důležité ale bylo, že nádor se rychle zmenšoval,“ vysvětluje Hana a doplňuje: „Po druhém cyklu prvního léku už nebyl nádor na pohled vidět, po třetím jsem jej necítila ani pohmatem, při čtvrtém už byl vidět jen nepatrně na ultrazvuku.“ Po ukončení chemoterapie prvním lékem přešla Hana na druhý. Bohužel při této léčbě přišly výraznější nežádoucí účinky, například silnější brnění končetin, ale i obličeje, špatná citlivost prstů a zhoršily se bolesti kloubů. Zároveň se opět začal zvětšovat nádor.

Lékaři proto rozhodli o předčasném ukončení druhé fáze léčby a doporučili operaci, kterou podstoupila v listopadu minulého roku. „Původně jsem měla jít jen na odstranění nádoru, kdy by mi zůstala prsa. Při terapii jsem ale šla na genetické vyšetření, které ukázalo, že jsem nositelkou genu BRCA1. Onkolog mi proto doporučil odstranění obou celých prsou, protože pravděpodobnost, že by se mi nádor vrátil, je v takovém případně příliš velká,“ vysvětluje Hana a dodává: „Neváhala jsem ani minutu a stále si říkám, vlasy nejsou ruka – dorostou, prsa si mohu nechat zrekonstruovat, ale život je důležitější. Mám syna a manžela a pro ty tady chci být co nejdéle, na ničem jiném nezáleží.“ Operace proběhla bez komplikací a nyní se Hana zotavuje. Za rok ji čeká rekonstrukce prsou, a pokud to půjde, plánuje i další dítě. Ještě před chemoterapií jí totiž lékaři vyvolali umělý přechod – hormonální ochranu vaječníků, aby zachovali vajíčka pro případné další těhotenství. Vaječníky tím uvedli do „klidového stavu“, kdy jsou méně citlivé na toxické působení chemoterapie. Nyní Hana zahájila ještě preventivní biologickou léčbu snižující pravděpodobnost návratu nádoru, kterou bude užívat přibližně rok. Poté uvidí, jestli bude možné, aby se jejich rodina rozrostla. „Po celou dobu mě neskutečně podporuje manžel. Maminka a tchyně mi pomáhají se synem a s domácností, podporují nás přátelé a také sousedé. Bez nich bych to všechno určitě takhle dobře nezvládala,“ říká Hana a uzavírá: „Nikdy by mě nenapadlo, že rakovinou onemocněním v takto mladém věku, proto všem ženám doporučuji, aby samovyšetření prsu nepodceňovaly, a jakmile se jim nebude něco zdát, vyrazily k lékaři.“

Diagnózu rakoviny prsu si v Česku za rok vyslechne přibližně 7 400 žen. Asi 15 % z nich má typ, který je vysoce agresivní – rychle roste a metastazuje. Nazývá se triple negativní. Jedinou současnou léčbou je chemoterapie, případně – pokud se nádor zachytí v časném stadiu – operace a radioterapie. Nově se pacientkám otevírá šance na účinnou pomoc v podobě imunoterapie. . Nově se pacientkám otevírá šance na účinnou pomoc v podobě imunoterapie. Studie prokázaly její účinnost právě u tohoto typu nádoru a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ji schválila. Podle Aliance žen s rakovinou prsu by se měly české pacientky dočkat úhrady léčby ze stran zdravotních pojišťoven už od dubna letošního roku. Novinku sdělují u příležitosti Dne triple negativního karcinomu prsu, který připadá na 3. března.

Zdroj informací: tiskové informace