Pod pojmem “historická památka” jsme zvyklí vídat starobylá města, hrady či zámky, antické vykopávky . Něco, co se váže k dávné historii.
Ale jiný kráj – jiný mrav. A kde moc té dávné historie není, tam se musí udělat nová.

Velkou část svého života jsem žil v Palo Alto, což je název, který asi nikomu nic neřekne.
Je to malé městečko jižně od San Francisca, v srdci Siliconového údolí, což je zase pojem každému komputerovému nadšenci velmi blízký.
Město má asi 60,000 obyvatel, hodně zeleně, krásné čisté parky, široké silnice, nádherné drahé domy.
Na první pohled - bohaté město. A slavné město!
Nejenom Stanfordskou Universitou, ale hlavně tím, že zde byla kolébka mnoha elektronických firem.

Za rohem od nás stála v zahradě malého domku na Addison Avenue nevzhledná zelená garáž. Pár sbitých prken, zaprášená okna, vrzající dveře. A přesto byla nedávno vyhlášená Kalifornskou historickou památkou.

Jednoho dne, když jsem se vracel z práce, zastavilo před touto garáží auto a ošetřovatel vyvedl stařičkého 87letého, velmi nemocného pána, před garáž. Rozestavěl židličky na trávník, nachystal něco malého k jídlu a udělali si piknik.
Nechápal jsem co se děje, a i přes to, že si člověk v Americe zvykne téměř na všechno, měl jsem pocit, že jsem svědkem něčeho historického.

Pánové seděli, mlčeli, popíjeli a celou dobu se dívali na oprýskanou stavbu.
Jaký film se asi odvíjel v jeho mysli 60 let poté, co tuto garáž opustil?

Ten starý nemocný pán se jmenoval Bill Hewlett.
Ve zmiňované garáži v roce 1939 začali totiž dva mladí studenti Stanfordske university Bill Hewlett a David Packard svoji elektronickou firmu, jejíž název určilo losování pomocí mince. Packard Hewlett nebo Hewlett Packard?
Tato firmička dvou zaměstnanců brzo přerostla v obrovskou firmu, která dnes zaměstnává 88 500 zaměstnanců a loni měla obrat 50 miliard dolarů.

Jejich prvním úspěchem byl audio oscillátor, který Disney studio v Hollywoodu použilo k vytvoření originálního zvukového záznamu svého kresleného filmu FANTASIA.
Dnes HP vyrábí celé spektrum výrobků, z nichž asi nejznámější jsou ruční kalkulačky a laserové tiskárny.

Pan Hewlett pracoval jako president firmy až do roku 1987, kdy odešel na odpočinek.
Pan Packard zemřel před 5 lety, pan Hewlett vloni.

Tím skončila jedna z velkých legend Palo Alta.
A nedaleko této zelené garáže je úplně jiná, stejně nevzhledně vypadající garáž, kde o 20 let později jiní studenti Wozniak and Jobs založili jinou firmu a začali vyrábět osobní počítače, které nazývali Apple, později McIntosh.
Ale to už je úplně jiný příběh.     

       
Reklama