surgery.jpg

Foto: Shutterstock

Mladá herečka Chetana Raj z indické Kannady podstoupila v pondělí operativní odstranění tuku. Podle NDTV došlo krátce po operaci k usazení tekutiny v plicích. Během několika hodin pak žena zemřela na zástavu srdce. „K večeru byly plíce plné vody nebo tuku a měla problémy s dýcháním. Moje dcera zemřela kvůli nedbalosti nemocnice. Lékaři provedli operaci bez souhlasu rodičů a bez náležitého vybavení,“ uvedl její otec Govinda Raj dle serveru The Siasat Daily.

„Dcera byla klidná a srdečná. Byla naprosto v pohodě. Šla do nemocnice se svými přáteli. Někdo jí naznačil, že má více tuku v pase, a bez konzultace s někým z rodiny se rozhodla jít na operaci. Zahájím právní kroky proti vedení nemocnice,“ sdělil dále.

Podle NDTV se ji lékaři 45 minut pokoušeli oživit pomocí KPR (kardiopulmonální resuscitace), ale nepodařilo se to. Když si uvědomili, že nereaguje, odvezli ji do nedaleké nemocnice Kaade a pokusili se tamní lékaře přinutit, aby ji ošetřili. Nemocnice v Kaade uvedla, že byl na její pracovníky vyvíjen nátlak, aby porušili protokol kvůli pacientce, která byla přivezena mrtvá.

Operace odstranění tuku je dvou typů — bariatrická a kosmetická liposukce. Cílem bariatrické je snížení hmotnosti a zmírnění poruch souvisejících s hmotností nebo komorbiditou. Doporučuje se, když dieta a cvičení byly při redukci tělesné hmotnosti člověka neúspěšné nebo když má jedinec kvůli nadměrné tělesné hmotnosti vážné zdravotní problémy.

„Zatímco bariatrická chirurgie může nabídnout mnoho výhod, všechny formy chirurgie vedoucí ke snížení hmotnosti jsou velkými zásahy do těla, které mohou představovat vážná rizika a vedlejší účinky,“ vysvětluje bariatrický poradce z nemocnice KD v Ahmedabadu, doktor Pinal Shah, který v oboru pracuje posledních 12 let.

„Člověk také musí provést trvalé změny ve své stravě a pravidelně cvičit, aby pomohl zajistit dlouhodobý úspěch bariatrické operace. Před operací je nutné splnit určité lékařské pokyny. Aby se zjistilo, zda může člověk zákrok vůbec podstoupit, musí proběhnout rozsáhlý proces screeningu,“ říká dále odborník.

Liposukce je na druhou stranu metodou odstraňování tuku používanou v kosmetické chirurgii, která je zaměřena spíše na estetické účely. Kosmetické odstranění tuku se provádí v anestezii místa odstraňování tuku, zatímco bariatrické operace se provádí v celkové anestezii. V obou případech musí být předoperační vyšetření velmi důkladné, aby se předešlo komplikacím v pooperační fázi.

Hlavní komplikací při kosmetických operacích odstranění tuku je embolie nebo tvorba krevních sraženin, které mohou být fatální. V případě bariatrické chirurgie existuje dvouprocentní riziko komplikací. Komplikace mohou být způsobeny například anestezií, která může vést k plicním sraženinám, jež mohou vyvolat infarkt. Další komplikace mohou vyústit ve spánkovou apnoi.

Ať už jde o estetický či bariatrický chirurgický zákrok, je nutné kompletní předoperační vyšetření. Pokud je pacient s intersticiálním plicním onemocněním operován bez správné přípravy, může se v plicích hromadit voda.

Zdroje: NDTV, Indian Express, The Siasat Daily, Scoopearth