Jak lépe obsluhovat anglického krále? Podle ukazatelů úspěšnosti se všem, kromě kritiky, líbí Menzelův film. V kině už jej vidělo více než 600 000 diváků, film získal celé čtyři České lvy (za nejlepší film, za režii, za kameru a vedlejší mužskou roli pro Martina Hubu). Film dokonce sklidil úspěch i na Berlinále, jednom z nejvýznamnějších filmových festivalů. Ale!

Než se dostaneme k ale, je třeba uvést nové vydání Hrabalovy knihy, které zapadá do edice, kterou celému jeho dílu nakladatelství Mladá fronta věnuje. Knihu Obsluhoval jsem anglického krále Bohumil Hrabal napsal již v roce 1971, ale poprvé vyšla v cizině až roku 1980. V roce 1982 kniha vyšla v jazzové sekci, oficiálně u nás ale vyšla až v roce 1989.

Kniha patří k nejlepším Hrabalovým textům, je o osudech pikolíka Jana Dítěte, který má sen stát se milionářem a hoteliérem. Popisovat zde jeho natolik dobře známou cestu skrz dvacáté století je zbytečné, ale nezbytné je zmínit Hrabalovu práci s textem, která činí jeho román výjimečný.

Je to nevyumělkovaný jazyk, který je tak obyčejný, až je neobyčejný. Text není členěn do odstavců, ale plyne tak, jak by jej vyprávěl talentovaný vypravěč. Jedná se o monolog, výpověď jediného člověka, která právě svojí sevřeností dává celému textu sílu.

Zároveň se silou, kterou znamená pro film, je však monolog oním ALE, týkajícím se filmu. O natočení filmu se vedly boje jak mezi producenty, tak mezi režiséry, ale když film připadl Jiřímu Menzelovi, všichni si docela oddychli – po Ostře sledovaných vlacích a Skřiváncích na niti to bude muset být dobré.

Leč Menzel neopustil monolog, a tak divák v jeho filmu sice poslouchá četbu Hrabalovy knihy, ale ta se do hodiny a půl pochopitelně nevejde celá. Menzel zvládl vyzobat z knihy sice to nejlepší, ale bez oné komplexnosti, kterou má jednolitý text, se síla příběhu tak nějak vytrácí a skomírá.

Výsledný produkt (a paradoxně nejlepší český film roku 2006) je pouhým okleštěným (ba dalo by se říci vykleštěným) torsem této slavné knihy. Menzelovi udělala nakonec skvělá předloha medvědí službu. Držel se jí ve vyprávěcí technice, ale obrazový materiál, který čtení doprovází, jako by ani s textem tak úplně nesouvisel. Atmosféra a duch knihy zůstaly pouze na stránkách této skvělé knihy, na plátně je nečekejte. Na něm uvidíte pouze ňadra, jídlo a pány, kteří konzumují ňadra a jídlo.

Zato v knize... V knize najdete více než polovinu 20. století se vším tím hezkým i ošklivým, co k němu patřilo. A pokud už trváte na vizuální Menzelově podobě, potěší vás snad, že kniha obsahuje fotografie z filmu i z natáčení.

Chcete úplně novou knihu Obsluhoval jsem anglického krále Bohumila Hrabala od nakladatelství Mladá fronta? Klikněte ZDE a odpovězte nám na tři otázky! Soutěž trvá do 12. 3.

Reklama