hed.jpg
Foto: Shutterstock

Mohou osídlit vaše tělo a dlouho v něm nepozorovaně fungovat. Nenápadně vám škodí, aniž byste si jejich cizopasnictví uvědomovali. Nástup potíží, které může jejich činnost vyvolávat, bývá pomalý a snadno zaměnitelný s běžnými zdravotními problémy, které považujete za „normální“. Nutno dodat, že žádná fyzická bolest není v pořádku, proto byste ji neměli podceňovat.

K přenosu parazitů do organismu může dojít velmi snadno. Stačí špatně umyté ruce, ovoce či zelenina, kontaminovaná voda, nedostatečně tepelně upravená strava nebo psí polibek – a problém je na světě.

Mezi obvyklé příznaky výskytu parazitů v těle patří:

 • plynatost
 • bolesti břicha
 • průjem
 • problémy s tělesnou hmotností
 • poruchy spánku
 • snížená imunita
 • zvýšená únava
 • nutkavá chuť na sladké
 • nevolnost
 • kožní problémy
 • bolesti hlavy

Měchovec lidský

Tento parazitický hlístový červ začíná svůj život mimo tělo budoucího hostitele a do organismu se přenáší prostřednictvím kontaminované vody, ovoce či zeleniny. Larvy měchovce se následně vyvíjejí uvnitř lidských střev – dospělý jedinec dosahuje délky až 18 mm. Parazit se přichytí ke stěně tenkého střeva, saje krev a migruje různými tkáněmi. Způsobuje nebezpečnou formu anémie nazývanou ankylostomóza, která může být v extrémním případě pro člověka smrtelná.

Příznaky: slabost, bolest břicha, nevolnost, průjem, anémie

Zákožka svrabová

Tento parazitický roztoč způsobuje onemocnění zvané svrab. Žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky, klade a zahrabává vajíčka a způsobuje úporné svědění. Přenáší se fyzickým kontaktem, živí se tkáňovým mokem a uvolněnou rohovinou. Často se vyskytuje u psů a prasat a jde o jednoho z nejvíce patogenních parazitických roztočů vůbec.

Příznaky: svědění, bolestivost, uzlíky plné hnisu, podráždění kůže

Škrkavka dětská

Jedná se o největší střevní hlístice postihující člověka. Škrkavka dorůstá délky 15–35 cm, lokalizuje se v tenkém střevě a přenáší požitím. Z vajíček se vylíhnou paraziti, kteří následně proniknou střevní stěnou až do krevního oběhu. Odtud se škrkavka dostává do plic, bývá vykašlávána a spolknutím hlenu se vrací zpět do žaludku a střeva. Je jedním z nejběžnějších parazitů člověka vůbec, celosvětově je infikováno kolem 1,4 miliardy lidí.

Příznaky: horečka, únava, alergická vyrážka, zvracení, průjem, nervové problémy, sípání a/nebo kašel

6201036232417obrazek.png

Foto: Shutterstock

Krevní motolice

Tito parazitičtí červi škodí v krevním řečišti infikovaných osob. Původně žijí ve vodě a do organismu pronikají skrze kůži budoucího hostitele, přijde-li do kontaktu s kontaminovanou vodou. Parazit způsobuje zánět (otok) a poškození orgánů, zejména jater. Nacházet se však může i v močovém měchýři, ledvinách, střevech či plících. Dospělí červi dorůstají délky až 2 cm a mohou přežívat v těle po dlouhé roky, aniž by vyvolali pozorovatelné příznaky.

Příznaky: horečka, bolest, kašel, průjem, otoky uzlin, letargie

Tasemnice bezbranná

Tasemnice je všeobecně rozšířený helmint (červ), jehož mezihostitelem je skot a finálním hostitelem člověk. Přenáší se infikovanou (nedostatečně tepelně upravenou) potravou (hovězím masem). Lokalizuje se v tenkém střevě, kde se pomocí „háčků“ přichytí na střevní stěně a živí se tráveninou. Tasemnice dospívá 3–4 měsíce, během nichž se vyvinou reprodukční orgány. U člověka dokáže tasemnice přežít až neuvěřitelných 25 let. Vajíčka se vylučují trusem a mohou přežívat na vegetaci; tu následně konzumuje dobytek či prasata.

Příznaky: nevolnost, zvracení, zánět střeva, průjem, hubnutí, závratě, křeče, podvýživa

Roup dětský

Jedná se o běžného lidského parazita, který osídluje výhradně střeva postiženého člověka. Přenáší se ústy. Jde o červa obvykle bílé barvy, kde samice je cca dvakrát větší než samec (12 mm oproti 6 mm). Samice klade až 12 000 oplozených vajíček – během spánku vylézá ven z konečníku a umísťuje je v okolí řitního otvoru. Roupy se nejčastěji vyskytují u malých dětí, které se snadno nakazí díky nedostatečné hygieně (zapomenou si umýt ruce). Oplozená vajíčka způsobují nepříjemný pocit svědění, dítě se škrábe a na konečcích prstů mohou vajíčka ulpět.

Příznaky: podráždění, svědění a pálení okolo řitního otvoru

620103702aa76obrazek.png

Foto: Shutterstock

Bičenka poševní

Jde o parazitického prvoka, který obvykle přežívá v pochvě či močové trubici ženy, nebo v močové trubici muže. Způsobuje tzv. trichomoniázu, sexuálně přenosné onemocnění (přenáší se pouze pohlavním stykem), které způsobuje rozvrat poševní mikroflóry a následný zánět. U mužů je mnohdy bezpříznaková, případně jen s mírnými projevy. Dlouhodobě neléčená trichomoniáza může mít až fatální následky (u žen sterilita či předčasný porod, u mužů zánět prostaty a nadvarlat, sterilita).

Příznaky: u žen poševní výtok, zduření poševního vchodu, „jahodové“ zbarvení poševní sliznice, svědění, pálení, u mužů potíže s močením

Toxoplasma gondii

Jde o parazita ve tvaru půlměsíce, který napadá centrální nervový systém. Jeho definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy, mezihostitelem se může stát většina teplokrevných živočichů včetně člověka. Lidé se tímto organismem obvykle nakazí konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa nebo manipulací s infikovaným kočičím stelivem. Většina lidí byla tomuto parazitu někdy vystavena a vykazuje proti němu protilátky; jen málo jedinců pak vykazuje příznaky. Způsobuje toxoplazmózu, která je zvlášť nebezpečná u těhotných žen a osob s oslabenou imunitou (u HIV pacientů může způsobit akutní zánět mozku).

Příznaky: chřipkové stavy, horečka, zimnice, únava, bolest hlavy

Máte-li podezření na to, že se vaše tělo stalo nedobrovolným hostitelem některého z parazitů, a vykazujete některé z obvyklých symptomů, nechte se odborně vyšetřit. Existuje také řada speciálních kúr a lidových metod, jak se nežádoucích obyvatel vašeho těla zbavit.

Čtěte také:

Zdroje: newscientist.comhealthline.comwikipedia.org

Reklama