Nemáš bílé zuby? Nepečuješ o sebe!
Bílé zuby v posledních desetiletích ukazují, jak člověk o sebe pečuje. Zpěváci, herci, modelky, moderátoři – všichni nás oslňují běloskvoucími úsměvy. A nejen oni. Mít žluté zuby je prostě společenské faux pas.

Přitom dokonale bílé zuby příroda nenadělí nikomu. Na barvu zubů má vliv styl života, ale i geny. Ti, co holdují popíjení kávy, tmavého čaje, ale i červeného vína nebo některým omáčkám – například sójové, mohou čekat, že jejich zuby budou ztrácet bílou barvu. Dalšími adepty jsou kuřáci. Bohužel i některé léky mají vliv na barvu zubů – u dětí jsou to velmi často antibiotika.

Jestli si myslíte, že honba za bílými zuby je novinkou, mýlíte se. První zemí, kde je dokázáno bělení chrupu, byl starý Egypt. Tehdy se používala směs sody a popela. A profesionální metody za pomoci dentistů a chemických látek existují už dobrých 150 let.

Bělení ale není nic jednoduchého.
Nejdřív navštivte svého stomatologa. Zjistí, zda netrpíte nemocí dásní, může ošetřit případné kazy a použít bílé výplně na plomby, odstraní zubní kámen a může poradit, jak vaše zuby bělit.

Dentisté dnes používají plazmové lampy nebo chemické přípravky – nejčastěji různé koncentrace peroxidu vodíku. Pokud máte zuby hodně zabarvené, může stomatolog nanést pigment na povrch zubu – bývá to v případech, kdy se zjistila porucha ve vývoji zubní skloviny, záněty zubů či dásní. Barvu a kvalitu zubů bohužel ovlivňuje někdy negativně i těhotenství.

Používejte kvalitní přípravky!
Pokud chcete bělit zuby doma, používejte kvalitní bělicí gely (stomatolog poradí) nebo speciální zubní pasty. Připravte se na to, že bělení není trvalé. O zuby je stále třeba pečovat a připravit se na to, že bělení je třeba dle potřeby opakovat. Také může nastat problém větší citlivosti nebo dokonce bolestivosti zubů. Problém lze vyřešit používáním zubní pasty pro citlivé zuby.

I k nám dorazila „móda“ z USA, kde zaměstnanci velkých firem, manažeři či asistentky bílé zuby mít prostě musí. Myslím, že je to především o chtění a dobrém pocitu, že se můžeme usmívat na všechny strany a nezakrývat si ústa rukou, nebo mít úsměv zavřených úst skrývajících zkažené zuby, kterými proslula například Napoleonova láska, císařovna Josefína.

Reklama