Je málo realizací, které vás zaujmou svojí jednoduchostí a čistými liniemi. Právě tato charakteristika vystihuje rodinný dům manželů, který se nachází na východním okraji Prahy. Exteriér i interiér domu realizovala architektonická a inženýrská společnost di5, kterou vede architektka Eva Rybníčková, již jsem požádala o krátký rozhovor. 

Rodinný dům jsem po prvé viděla na fotografiích a musím přiznat, že mě velmi oslovil. Jak jste se dostala k této realizaci?

Naše studio di5 bylo osloveno přímo majiteli nemovitosti. Majitel domu měl na nás doporučení a tak měl jistotu, že dostane přesně to, co očekává. Já jsem zakázku „zdědila“ po kolegovi, který u nás v minulosti pracoval. Jsem vděčná této zkušenosti a těší mě, že s realizací jsou obě strany spokojené.

Jaká byla historie vaší práce? Co všechno od vás manželé očekávali?

Nejdřív jsme byli přizvaní k rekonstrukci domu a k jeho interiérovému vybavení. Původní dům jsme však doporučili zbourat, a tak byl postaven dům nový. Ten byl postaven za jeden rok a v tomto období jsme současně pracovali i na interiéru. Interiérové řešení bylo vlastně vytvořeno předem, na základě koncepce domu a objemů místností.

Spolupráce s manželi byla výborná, protože měli o domě a jeho celkovém řešení jasné představy. Kromě toho manželé měli velmi dobrý vkus, což nám usnadnilo výběr materiálového a barevného vybavení včetně osvětlení a doplňků. Další výhodou bylo i to, že v oblastech, kde si nebyli jistí, si nechali od nás poradit. Jednoduše „ideální klienti.“

Mohla byste nám pro lepší představu popsat řešení domu?

Dům je postavem z cihel. Je to klasické řešení, které možná někteří považují za staromódní. Já však cihly považuji pro stavbu za vhodné, protože akumulují teplotní výkyvy a mají vysokou životnost. Střecha je vyrobena ze dřeva a opatřena izolací.

Z dispozičního hlediska je plocha domu rozdělena na přízemí a patro. V přízemí se nachází kuchyň, jídelna a obývací prostor, které jsou vzájemné propojené do tvaru L. Patro tvoří ložnice, pracovna, pokoj pro děti, pokoj pro hosty a úložný prostor. Pochopitelně že součástí domu je i sociální zařízení. To představují dvě koupelny - menší a větší. Kromě obytné plochy se v domě nachází i sklepní prostor a posilovna, která byla vybudována z jeho části.  

Vím, že manželé mají dvě děti, kluky mezi kterými je věkový rozdíl…

K dětským pokojům jsme přistupovali rafinovaně. Snažili jsme se o zachování efektivity prostoru a zároveň o respektování vývoje dětí. Dva sousední pokoje jsme propojili posuvnými dveřmi. Tím jsme vytvořili velký dětský pokoj s variabilním charakterem. Pokoj tak může sloužit jako pokoj společný nebo jako dva oddělené, což respektuje věk kluků a jejich potřeby.   

Tomu říkám maximální využití prostoru. A co interiér?

Z hlediska materiálů dominuje dřevo a přírodní kov. Co se týče barevnosti, interiér je laděn do bledých, neutrálních barev. Bílá omítka nechává vyniknout nábytek a jednotlivé dekorace. Bílá se může zdát na první pohled nezajímavá. Její neutralita však umožní různé barevné obměny a tím variabilnost interiéru, což považuji za obrovskou výhodu.

Všimla jsem si, že dům disponuje i zahradou a bazénem… 

Ano. Pracovala jsem i na zahradní architektuře. Zahradní prostor je v souladu s řešením domu. Zahrada je v úrovni domu a tak je vtáhnutá do interiéru. Specialitou je malé fotbalové hřiště pro kluky. Jak jste uvedla, je tu i bazén, který je zapuštěn do země a majitelé ho využívají k relaxaci.

Děkuji za rozhovor :).

Upozornění: při kliknutí na fotografii, se fotografie zvětší

 

Realizace: di5 architekti inženýři s.r.o, Ing. arch. Eva Rybníčková
Foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk