„Domácí“ samostatná pracovna je snem mnoha lidí. Jak to ale zařídit, když není v bytě tolik prostoru? Vybudujte pracovní kout!


Kde vytvořit pracovní kout? Záleží zcela na vašem rozhodnutí! Ložnice či obývák se ale zpravidla stávají nejvhodnějšími kandidáty. Nyní zbývá zamyslet se nad tím, jak chcete, aby váš pracovní kout vypadal.

Při jeho zařizování si uvědomte, že nevytváříte kopii běžné kanceláře, ale že si budujete prostředí, ve kterém byste se měli cítit co nejlépe a zároveň, abyste dokázali vzezřením místnosti kladně oslovit možnou návštěvu. Máte-li možnost, pořiďte si pracovní kout v blízkosti okna! Venkovní výhled výrazně uklidňuje a může i inspirovat.

 

Nábytek? Pro pracovní kout jsou prodávány přímo sestavy nábytku. Ty se pohybují ve velmi široké cenové relaci - od levných sestav až po drahé a luxusně vybavené. Ale přiznejme si, lepší je to zařídit dle svého. Jako stůl poslouží lamino deska, kterou vám uříznou např. v OBI, a doma ji zabudujete od stěny ke stěně. Nebo použijte truhlářské kozy a ně přišroubujte libovolně velkou desku. Až budete vybírat pracovní stůl, zaměřte se především na jeho výšku a případnou možnost její regulace. Výška stolu by měla být taková, aby sedící člověk měl úhel předloktí roven 90 stupňům. Pokud byste měli stůl položený níž, tak vás později neminou kulatá záda. Je-li výš, dochází k přetížení krční páteře a ramenních pletenců. Značnou pozornost věnujte také ergonomii židle!

 

Při práci byste neměli pociťovat stres, proto slaďte materiály – nejlépe přírodní s výraznou strukturou dřeva kombinované s bílou barvou. Dejte si záležet, aby ladily všechny doplňky – boxy, krabičky, stojánky – pořídíte je za pár korun. Zkuste mít aspoň trochu čistý stůl – zásuvkový kontejner nebo pevné kartonové krabice pomohou uložit vše, co se nemusí povalovat na povrchu. Zapomínáte? Umístěte si nad stůl nástěnku a můžete na ni lepit a lepit a lepit papírky s poznámkami, snad se v nich vyznáte.

 

Neobvyklé pracoviště? Stačí malý kout. Vytáhněte nebo v bazaru kupte starý stůl se zajímavou konstrukcí a pořiďte si k němu stoličku, kterou bude možné zasunout pod desku, aby nepřekážela. Potřebné věci se vejdou do kufříků nebo spolehlivých krabic zpevněných ocelovými rohy. A co obývací pokoj? Pracovat v samém srdci domácnosti zvládne jen žena. Muž se dívá na televizi, čte si nebo hovoří. Ale my zvládneme vše najednou, jen přitom ještě upleteme šálu nebo zpracujeme daňové přiznání. Třeba se vám poštěstí zdědit starý zásuvkový stůl po dědovi. Pokud se zásuvek nedostává – úložné boxy z hliníku nebo tmavého plastu to vyřeší. Větší

originalitu zajistí plechové boxy na nářadí, které koupíte za stovku v železářství.


Rozhodněte se, jaký styl se vám líbí, a podle toho uzpůsobte celek! Vytvořte si takové pracovní prostředí, kde vám bude dobře, a které se stane vaším útočištěm.

 

Máte doma pracovnu nebo pracovní kout?

Jak je zařízený?

Dáváte přednost „klasické kanceláři“?

Nebo máte originální pracoviště?

Napište mi!