an.jpg
Foto: Shutterstock

Milování patří do oblasti nejvyšší intimity. Jde o fyzické a emocionální propojení (obvykle) dvou lidí, které provází sexuální vzrušení, touha a vášeň. Třešničkou na pomyslném dortu bývá následné vyvrcholení, orgasmus. K němu vede hned několik cest. Tou méně běžnou je anální sex...

Studie z roku 2010 zveřejněná v časopise Journal of Sexual Medicine uvádí, že 31 % z celkového počtu dotazovaných žen mělo v rámci posledního sexuálního styku (také) anální sex, přičemž 94 % z nich prožilo orgasmus.

Výhradní záležitost homosexuálů nebo úchylů (to není)

Přestože je anální sex dnes relativně běžnou, resp. nijak zvlášť výjimečnou praktikou, existuje o něm řada zavádějících tvrzení. Jedním z mýtů je předpoklad, že jde o praktiku homosexuálů, případně osob lehkých mravů nebo deviantů. Obojí lze snadno vyvrátit, protože existuje mnoho heterosexuálních párů, které anální sex provozují – a zdaleka nejde jen o nahodilé známosti. Navíc hovoříme-li o análním sexu, máme na mysli jakýkoli druh sexuální aktivity zahrnující anální oblast. Nemusí tedy nutně dojít k proniknutí penisem do řitního otvoru; počítají se i nejrůznější erotické pomůcky, případně stimulace prsty či jazykem. Základem je nicméně oboustranné potěšení a vzájemná „dohoda“, že je taková sexuální praktika v pořádku.

Anální sex není žádnou novinkou. Praktikovaly jej už prastaré národy, nicméně pohled na něj se měnil v průběhu staletí, v souvislosti s kulturou a náboženstvím.

Tak trochu jiný orgasmus

Potenciál příjemných pocitů, které umí správná anální stimulace navodit, je vysoký a lákavý, opět však platí, že je nutné, aby tento způsob milování chtěli oba partneři. Řitní otvor je velmi citlivé místo, nabité spoustou nervových zakončení, z nichž některá jsou přímo spojena s genitáliemi. Ženám dokáže anální milování přinést značně odlišné (ale velmi příjemné) pocity, než tomu bývá u vaginálního sexuálního styku, a některé jsou schopné dosáhnout i análního orgasmu. Ten je podle většiny jiný a svou silou překvapivý. Nutno dodat, že i bez dosažení vyvrcholení tímto způsobem může jít o velmi příjemné zpestření milování a cestu k ještě větší partnerské intimitě. U mužů stimuluje anální sex prostatu, díky čemuž mohou zažít prostatický orgasmus, který se opět od toho „běžného“ liší svou celotělovou intenzitou.

Musí to klouzat

Na rozdíl od vaginy nemá řitní otvor schopnost přirozené lubrikace, protože pro sexuální hrátky primárně určen není. To se dá ale snadno napravit vhodným lubrikantem či tělovým olejem (dobře poslouží například kokosový). Není-li anální vstup dostatečně „promazán“, nebude nejspíš ani následné milování nic příjemného. Naopak. Může to bolet, navíc se zvyšuje riziko poranění jemné kůže okolo řitního otvoru. V této souvislosti následně hrozí nepříjemnosti ve formě kožních infekcí či zánětlivých ložisek v místě poranění (v důsledku potenciálního průniku bakterií ze stolice).

Rizika existují

Protože anální sex může vést ke zmiňovaným bakteriálním infekcím, výrazně se zvyšuje také riziko přenosu sexuálně přenosných nemocí typu chlamydie, kapavka, hepatitida, herpes nebo HIV. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí patří právě anální sex k nejrizikovějším praktikám v souvislosti s přenosem viru HIV ve srovnání s vaginálním či orálním sexem.

Nutná opatření

Základem všeho je vysoký stupeň hygieny: důkladná „klasika“ za pomoci vody a mycího přípravku je samozřejmostí, podle potřeby a pocitu může být vhodné aplikovat i některou z šetrných forem domácího klystýru. Velmi doporučován je kondom, nutností již zmiňovaný lubrikant. Zvlášť při premiéře je potřebný delší úvod a postupná opatrná stimulace řitního otvoru nejprve prstem. Budete-li si užívat zároveň anální i vaginální sex, důsledně dbejte na to, aby nedošlo ke „kontaminaci“ vaginy. Na střídačku – jak to často bývá praktikováno v pornofilmech – to v běžném životě přináší velká zdravotní rizika, za která vám žádný sex nejspíš nestojí.

Anální sex je praktika poměrně rozšířená v zemích Latinské Ameriky. Často z důvodu, kdy si chce dívka uchovat panenství pro čistý vstup do manželského svazku. Anální styk se v tomto případě jaksi „nepočítá“.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.com/health/healthy-sexmedicalnewstoday.comlivehealthily.com/healthy-sex-life/anal-sex

Reklama