hokej

O nedělní výhře české hokejové reprezentace jste už určitě slyšeli (i viděli) mnohé. Zlatá medaile zdvihla v Česku další vlnu vlastenectví. Na adresu našich sovětských soudruhů vzniklo téměř okamžitě pořádné množství vtipů. Mně například několik vteřin po našem vítězství dorazila smska: Telegram z Ruska: „Gratulujeme k výhře STOP plyn STOP ropa STOP.“ To ale není věc, o které bych chtěla mluvit.

Včerejší návrat čerstvých mitrů světa jste mohli sledovat v přímém přenosu na internetu, v televizi, a ti šťastnější byli přímo v místě dění. I já. Program pro fanoušky, kteří se rozhodli přivítat zlaté kluky osobně, začal na pražském Staroměstském náměstí už ve 12 hodin.

hokej

Ve 12.40 dosedlo letadlo s hokejisty na plochu ruzyňského letiště. Tady je čekaly první davy nadšených fandů a samozřejmě i tisková konference. Po tiskovce nasedli do autobusu a vydali se směrem na „Staromák“. Dorazili pár minut před třetí hodinou. Nutno podotknout, že už od dvou bylo náměstí zaplněno tak, že nezbyl ani centimetr volného místa. Nad davem se neúnavně vznášelo mnoho českých vlajek. Na dvou velkoplošných obrazovkách se zatím promítaly zásadní okamžiky šampionátu. O zábavu se staral také zpěvák Ondřej Hejma a několik jiných muzikantů.

Pak přišla hodina H, minuta M a v ulici se objevil autobus s našimi reprezentanty na střeše. Dav ožil, vlajky vylétly vzhůru a nebylo slyšet vlastního slova.

hokej

hokej

Věrné publikum skandovalo jednotlivá jména vítězů. Centrem Prahy se nesla i nesmrtelná hesla jako: „Kdo neskáče, není Čech. Hop, hop, hop! Hoši, děkujem!“ A nebo prosté „Češi, Češi!“ Dvakrát zazněla česká hymna, málokdo mlčel. A se slzou v oku několika tisícový dav zazpíval i přiznačný song We are the champions.

I pánové na pódiu byli v dobrém rozmaru. Zlatí hoši se za bouřlivého potlesku postupně představili, každý řekl pár slov a nakonec se ujali i moderování. Rozdávali, co mohli. Směrem k divákům létaly doutníky, sprška šampusu, lahvová piva, plakáty, vlajky, fotky. A došlo i na oblečení. Zlatí medailisté se nejčastěji vzdávali svých kšiltovek, ale ti šťastnější fandové mohli ukořistit opasek čerstvě vytažený z kalhot a vzduchem se prolétla dokonce i bota.

hokej

Všechny zkrátka ovládla euforie, a tak řádili až do vyčerpání. Po dvou hodinách se autobus s reprezentanty zase rozjel. Fanoušci ve skupinkách odcházeli...

Reklama