Sama nemám ohledně taháků žádné barvité zkušenosti - sice jsem si je většinou psala, ale pak jsem je moc nepoužila, většinou jsem měla strach.

Jen si teď říkám, jak jsme byli naivní, když jsme si mysleli, že to učitelé neví.  Manžel (je učitel) většinou říká, že pokud s těmi taháky nakládají šikovně, tak jim je nechá, jen pokud už fakt bijí do očí, tak je děckám bere, ostatně je to jakási příprava na vyučování.

Nejhezčí příběh s tahákem mi ale vykládal můj děda (i když ho trošku podezřívám, že je to jeden z těch příběhů, které se staly "vašemu známému" nebo "jejich známým"...

Ale přece: děda s kamarádem maturovali na začátku let padesátých, a to povinně i z ruštiny - a součástí zkoušky byla i písemná práce.

Témata se sice dopředu nevěděla, ale bylo celkem jasné, co asi jedním z témat bude (buď byl zrovna jakýsi speciální rok, nebo možná to bylo něco obehraného, rozhodně ale něco, co by oslavovalo komunismus a věci s ním spojené..)

No a tak chlapci nelenili, sehnali si dopředu ruské noviny a práci si připravili, dokonce v několika verzích.

Písemku zvládli výborně, téma trefili, všechno krásně opsali a domů šli s dobrým pocitem.

Dobrý pocit se rozplynul až ve chvíli, kdy z písemky dostali za 4, a to tak tak.

Noviny, ze kterých všechno opsali, byly totiž ukrajinské.

Fialinka


Fialinko, díky za příspěvek Vašeho dědečka - zdá se, že taháky existovaly dříve a budou mezi námi i do budoucna... Ale jak se ukázalo, i díky perfektnímu taháku může člověk dostat špatnou známku :-).

Reklama