Věděli jste, že 30 procent všech nákladů určených na provoz domácnosti představují výdaje na bydlení a energie? Navíc ceny za energie neustále rostou, a tak z našeho rodinného rozpočtu ukrajují čím dál tím větší krajíc. Jenže lepší už to nebude. Taky byste raději jeli na dovolenou s rodinou nebo si udělali radost nákupem nových jízdních kol či lyží, než platili stále víc na poplatcích? A je vůbec možné na výdajích za energie ještě více ušetřit?

dovolená

Chovejte se ekonomicky

Co můžete změnit hned, je přístup a chování vás samotných. Pamatujte si, že snížíte-li teplotu ve v místnosti byť o jeden stupeň, můžete tak snížit náklady na energie až o 6 procent. V topné sezóně proto větrejte krátce a intenzivně, tedy třikrát až čtyřikrát za den na deset až patnáct minut. Dejte teplu prostor, topení nechte stát volně, nepřekrývejte ho ani záclonami, ani nábytkem.

Při ohřevu vody nepřekračujte teplotu 55 °C, jinak dochází k tvorbě vodního kamene a tím k nárůstu spotřeby elektřiny a snížení životnosti ohřívače; na bojleru je tato ekonomická hranice obvykle označena „E“. Nahraďte koupání ve vaně sprchováním (vana – spotřeba vody 180 litrů/9,5 kWh na ohřev, sprcha – spotřeba vody 50 litrů/3,5 kWh na ohřev), snižte spotřebu používáním úsporných hlavic a perlátorů.

Zainvestujte

„Efektivním řešením, jak snížit náklady na provoz domácnosti, je rekonstrukce domu či bytu podle ekologických trendů. Jste tak šetrní nejen ke své peněžence, ale také k životnímu prostředí,“ říká Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Jakkoli se to na první pomyšlení může zdát složité, nebojte se toho. Představte si, že ročně můžete ušetřit až 20 procent současných nákladů na energii. A to přece za nějaké to úsilí stojí. Máte-li rodinný dům, zapřáhněte manžela, žijete-li v bytě, oslovte sousedy. Zaměřte se na zateplení fasády a střechy, výměnu oken, radiátorů a kotle. Nebojíte-li se větší vstupní investice, zvažte pořízení alternativního zdroje energie, jako jsou solární panely a tepelná čerpadla. Obojí se dnes používá při vytápění a ohřevu vody nejen pro rodinné, ale také pro bytové domy.

Podívejme se, jak můžete ušetřit, když zateplíte fasádu, vyměníte okna a pořídíte si nový kotel:

Zateplená fasáda = úspora 25 až 40 %

Investice do vhodné izolace fasády, podlahy, nejvýše položeného stropu v domě a střechy se vám vyplatí. Snížíte celkové náklady na vytápění o 25 až 40 procent, zabráníte vlhnutí vnitřních stěn a zbavíte se nepříjemného pocitu chladu. Současně eliminujete zdravotní rizika způsobená plísněmi a alergiemi, která jsou typická pro vlhké byty a domy. A v neposlední řadě bude váš dům vypadat lépe. Nezapomeňte, že u bytového domu je po jeho zateplení nutné znovu nastavit parametry pro vytápění, abyste náklady za teplo skutečně uspořili.

Nová okna = úspora 12 %

Moderní okna s dvojskly, plastová či dřevěná, ušetří náklady na energii až o 12 procent. Okna s vylepšeným rámem a izolačními trojskly dokonce až o 20 procent. Nová okna vám umožní řízené a snadné větrání a společně s žaluziemi budou regulovat sluneční svit a intenzitu prostupujícího tepla. Navíc jsou bezúdržbová, a nevyžadují tedy žádné renovace, ani pravidelné nátěry.

Nový kotel na vytápění = úspora 12 až 16 %

Pokud vyměníte váš současný zdroj vytápění za nový, uspoříte na nákladech 12 až 16 procent za rok. Navíc moderní kotel je komfortnější na obsluhu i údržbu. Společně s vhodnými radiátory se správně dimenzovanou plochou a regulačními ventily docílíte optimální teploty ve všech místnostech.

Modelové příklady

Rodinný dům s ročními náklady za energie 50 000 Kč
Kompletní zateplení fasády, podlah a stropů -40 %
Výměna oken a dveří -12 %
Výměna kotle, radiátorů, regulace -20 %
Celková úspora 36 000 Kč

*Finanční návratnost investice je cca 10 let.

Panelový byt 3+1 s ročními náklady za energie 20 000 Kč
Výměna oken, vč. žaluzií -12 %
Celková úspora 2 400 Kč

*Finanční návratnost investice je cca 17 let.                                     

 * v návratnosti nejsou započteny opakované náklady na údržbu a komfortní užitné vlastnosti – větrání, zastínění, jednoduchá obsluha a neopominutelný estetický užitek nového vzhledu.

Financování

Raiffeisen

Rozhodnete-li se pro rekonstrukci s ekologickým záměrem, budou vám nakloněny některé úvěry. Takové nabídky by bylo škoda nevyužít. Raiffeisen stavební spořitelna v rámci svého EKOprogramu poskytuje výhodné úvěry REKOpůjčka plus a HYPOsplátka plus. „REKOpůjčka plus je účelový spotřebitelský úvěr s úrokovou sazbou od 4,6 %. Hodí se zejména na menší rekonstrukce. Do výše 500 tisíc korun jej lze získat bez zajištění zástavou nemovitosti. Rozsáhlejší projekty nad 300 tisíc korun lze výhodně financovat s úvěrem HYPOsplátka plus. Úroková sazba od 3,1 %, možnost rozložit splatnost úvěru téměř na 30 let nebo posunout si splátky až o 6 měsíců jsou jen některými z jeho výhod,“ říká Vladimír Vyčítal, vedoucí oddělení vývoje produktů pro fyzické osoby z Raiffeisen stavební spořitelny.

Reklama