Milá redakce,

dnešní téma mne natolik oslovilo, že jsem se odhodlala ke svému vlastně prvnímu příspěvku - nejvíc mne pošťouchl článek Ivetky Šafránkové "Zastavte se a přispějte na…", který nakousl pouliční sbírky na různé účely, prostě takové ty "květinové a jiné dny".

Mám k takovým sbírkám přesně opačný postoj než autorka a podle dnešních reakcí a příspěvků asi také než většina z Vás - fakt se mi líbí! Přijde mi moc hezké, když jdu po ulici a potkávám lidi, kteří mají na batohu nebo na kabátě připnutou barevnou květinku či stužku, nebo když přijdu do kanceláře a některá z kolegyň přidá do stojánku s kancelářskými potřebami další bílou pastelku, barevnou gumu nebo přilepí vzkaz na nástěnce dalším barevným magnetem….

S manželem jsme si z toho udělali hezkou tradici - kupujeme si takové věcičky navzájem jako pozornost, já mu jednou přinesu srdíčko, on mně třeba zase oranžový měsíček… Někdy to vážně potěší mnohem víc než květiny, bonboniéry a pozvání na večeři….

Je pravda, že takových sbírek je čím dál víc, zvlášť v centru Prahy někoho potkávám skoro denně - ale ty peníze jsou prostě potřeba a pro pořádající organizace je takový způsob nejefektivnější.
Nechápu lidi, kteří si stěžují, jak je takové akce obtěžují, protože když je někdo zastaví, MUSEJÍ přispívat - já přispívám ráda, když můžu, a když to nejde nebo z jakéhokoli důvodu nechci, tak prostě nepřispěji, nevím, proč bych musela….

Prostě stačí říct "ne" - a kdo to neumí, možná by se měl zamyslet nad sebou, protože zakopaný pes bude jinde…. Taky mě někdy pěkně otravuje, že zrovna ve chvíli, kdy nejvíc pospíchám, nestíhám a už půl hodiny jsem měla někde být - přesně v takovou chvíli zakopnu nejmíň o tři dvojice dětí s kasičkami… :-) To se holt stává a mnohem víc mne v takovou chvíli vytáčejí neodbytní rozdavači letáků a prospektů, kteří mi cpou do ruky haldy pozvánek na koncerty.

Co mi ale opravdu vadí, je, že se objevuje čím dál víc lidí, kteří pouliční charitativní akce zneužívají a vlastně je tak v očích lidí shazují - když potkám přiopilého týpka, který ze mne na schodech v metru tahá příspěvek na psí útulek a nabízí mi k tomu štěňátko, nejradši bych ho z těch schodů skopla…

Ale s tím se dá asi těžko něco dělat - člověk prostě musí zapojit zdravý rozum, než přispěje do nějaké kasičky. Stačí si třeba přečíst informační materiály, které se při každé regulérní sbírce rozdávají...

Krásný den všem,


bohunka_p


Milá Bohunko,
smekám, já bych asi večeři za pastelku nevyměnila. Ale když vám to dělá radost a hřeje na duši víc, než kus žvance, jste hodna obdivu.

 

Dnešní téma je CHARITA
Adoptovala jste dítě na dálku? Psa? Kočku?
Darujete peníze na zvířata, na život?

Přispěla jste? Pomohla? Pochlubte se!
Přispěla jste i vy krví, orgánem či jinou "součástkou" z vlastních tělesných zdrojů?
Nebo jste snad vy tou obdarovanou?

Co pro Vás znamená charita?
Přispíváte pravidelně?
Víte, kam své peníze posíláte?
Přesvědčí Vás lidé na ulici, abyste dala na sbírku?
Přispíváte vlastní aktivitou pro nějaké sdružení nebo humanitární organizaci?
Jste osobní průvodkyní nevidomých nebo jezdíte na procházky s tělesně postiženým kamarádem?

Pište, rádi Vaše příspěvky odměníme!

redakce@zena-in.cz

Reklama