takhle rozumně se s příchodem jara chová čtenářka s nickem Maryene. Možná, že by to stálo za následování. Přečtěte si její příspěvek a možná přehodnotíte svůj vztah k jarnímu uklízení.

Milé ženy, témata jako předvánoční úklid, jarní úklid nebo velký úklid, jsou zažitá a opakují se každoročně nejen v časopisech a na webech, ale jsou i diskusními tematy mnoha žen a domácností. A nejenom to, mnohé ženy jim propadnou a krásné jarní dny si nechají znepříjemnit neustálým smejčením a uklízením.

Zvykla jsem si pravidelně a průběžně uklízet naši domácnost, takže něco jako velký nebo jarní úklid nedělám. Když vylezou první jarní paprsky, neumývám okna, ani neuklízím skříně, nejsem zalezlá někde ve spíži a netřídím staré zásoby. Místo toho sedneme na kola a vyrazíme do přírody. Jarní úklid je pro nás spíše spojený s přípravou zahrady na jaro a léto, aby nám tady bylo dobře a vše opět rozkvetlo do krásy.

Máme nový dům, do kterého jsme se nastěhovali před pěti lety a při stěhování jsem se zbavila všech zbytečností. Uklízím pravidelně a když počasí za moc nestojí, věnuji uklízení více času. Když potom přijde jaro, neděsí mě neumytá okna ani nevyprané záclony.

Přesto mám jednu kamarádku, která je úklidem přímo posedlá. Každý rozhovor s ní se stočí na to, kolik má ještě umýt oken, co všechno ještě musí zvládnout. Uklízením tráví veškeré víkendy a uklízení vlastně obětovala i většinu dovolených a skoro celý život. Často se jí ptám, jestli to není škoda, ale je to její život. Doma hromadí nejnovější úklidové přípravky z reklam a my s manželem na každé návštěvě očekáváme, že například i na WC objevíme ten nejnovější produkt a nikdy se nemýlíme. V domě má jednu místnost plnou přípravků na uklízení a její zásoby by vystačily na několik let pro desítky domácností. Nejlepším dárkem pro ni je mop nebo něco podobného.

Ráno si přivstanu, utřu prach a dám na místo vše, co můj nepořádný manžel někam odložil. Nerada se vracím do nepořádku. Jaro je pro mě nejkrásnějším obdobím v roce, takže neznám jediný důvod, proč bych si ho měla znepříjemňovat zavřená doma se smetákem v ruce nebo umýváním oken.

Krásné jaro a užijte si ho naplno.

Maryene

Milá Maryene, to jste napsala moc hezky. A mimochodem, ta vaše kamarádka je přesně jako moje teta. Ta je úklidem přímo posedlá. Na záchodě má regál napěchovaný všelijakými čistícími prostředky, všude to voní a září. Tam by se opravdu dalo jíst z podlahy. Ale já si myslím, že si takoví lidé řeší nějaký vnitřní problém a nikdy nemůžou být šťastní.

Co vy na to, milé ženy-in? Přiznáte se, že patříte k uklízecím maniakům? Nebo jste taková jako Maryene a raději si užíváte krás přírody, než abyste zalezlá doma smýčila? Napište nám, jak to máte zorganizované vy?

Na vaše příspvěky se těším na adrese: redakce@zena-in

 

Reklama