Dobrý den, posílám příspěvek k dnešnímu tématu. Nedá mi to, musím také přispět se svou troškou do mlýna. Jak jsem se tu už svěřovala, u nás doma se praktikovaly psychické tresty, i když sem tam nějaká rána taky padla. Zapřísáhla jsem se, že až jednou budu mít děti, nikdy je nebudu trestat.

Jak se ovládnout, jak s dítětem komunikovat v klidu se naše čtenářka s nickem eli.emanuela dozvěděla z jedné moudré knihy. Přečtěte si její příspěvek a budete možná také moudřejší.

Jenže, asi každá z nás to zná. Tisíckrát si řekneme, že neuhodíme, tisíckrát se ovládneme a neječíme, ale potisícíprvní „vybuchneme" a je zle. I já. Mnohokrát mě naše dítě tak vytočilo, že jsem problém vyřešila naplácáním na zadek. Ale potom jsem se trápila. Vyčítala jsem si, že přesně tohle jsem nikdy nechtěla.

Pak jsem objevila jednu naprosto úžasnou knížku - Respektovat a být respektován. O tom, že to není jen další populárně-psychologická knížka, svědčí i to, že jejich myšlenky jsou (s podporou státu) zaváděny do škol i školek, že jejich semináři prošly tisíce učitelů, vychovatelů i rodičů a všichni se shodují na tom, jak jim to pomohlo.

Díky této knize jsem si mohla lépe ujasnit, co mi na trestech podvědomě vadí. Například: Trestem dáváme dítěti signál, že nejdůležitější je mít nad druhým převahu, mít moc. Dítěti naplácáme, protože je menší, slabší. Dokážete si představit, že byste problém s manželem vyřešily tím, že mu nafackujete? Já ne. Už jen proto, že je o 30kg těžší a ránu by mi dozajista vrátil. S mužem se vše snažíme řešit tím, že o problému mluvíme a hledáme řešení schůdné pro nás pro oba. Proč to ale neděláme i u dětí? Proč je učíme, že nejdůležitější je mít moc? Pak se až příliš často stává, že děti šikanují své spolužáky, že manželé bijí či ponižují své manželky, ... Jsou silnější, mají moc, tak když to nejde po dobrém, použijí násilí - jak je tomu podvědomě (a snad nechtěně) naučili rodiče trestáním.

Ano, hlavně malé děti ještě nejsou dostatečně rozumově vyspělé, mnoho věcí nechápou, mnohé si neumí představit. Pro hodně maminek je snazší naplácat dítěti na zadek, tím si ulevit a problém považovat za vyřešený. Mluvení je pro ně zdlouhavé, zbytečné, někdy i dokonce, jako by mluvily do dubu.

Přesto to jde. V knize Respektovat a být respektován je problematice komunikace věnováno několik kapitol. Příklady ze života, názorné ukázky, trénink možných reakcí, ... Velmi přehledně, čtivě a pochopitelně napsáno. Není v mých silách vám tu popisovat, co tým psychologů radí.

Ráda bych vám tuto knihu doporučila k přečtení. (Dá se bez problémů sehnat snad v každé větší knihovně, pokud si ji nechcete rovnou koupit.)

.Pravda, nejsem svatá, stále se mi ještě stává, že zvýším hlas, že sem tam zakřičím. Ale už jen minimálně. A kdy jsem naplácala na zadek naposledy, to už si nepamatuji.

Od té doby, co se snažím řídit radami z knihy Respektovat a být respektován, zavládl u nás doma větší klid, větší pohoda a radost ze života.

Jde to i bez trestů! :)

Krásný den přeje eli.emanuela

Děkujeme za moudrou radu. Škoda, že jsem to nevěděla dříve. Ale mnohé ze čtenářek si určitě knihu koupí a vyvarují se výchovných chyb.

 

Reklama