Možná to sama znáte – raději ani nedobíháte tramvaj, nespěcháte na schodech a před každým kýchnutím doufáte, že to tentokrát bude „v pohodě“. Někdy jde jen o pár kapek, kterých si okolí nemá šanci všimnout. Přesto dokážou srazit sebevědomí ženy k nule. I když se o tom moc nemluví, určitou formou nechtěného úniku moči trpí v ČR podle odhadů více než 700 tisíc lidí, z nichž až 80 % tvoří ženy.

Existuje více forem a příčin inkontinence. Mezi nejčastější formy slabosti močového měchýře u žen patří stresová inkontinence, které se říká také zátěžová. K nechtěnému úniku moči totiž může vést jak zátěž skutečná, například v podobě zvednutí těžké tašky s nákupem, tak i běžné podněty, jako jsou chůze do schodů, kašel, kýchnutí, ale i smích.  Často si toto téma spojujeme s přibývajícími lety a stárnutím. Ve skutečnosti však na věku tolik nezáleží. K nechtěnému úniku moči může dojít v důsledku oslabeného svalstva v oblasti pánve a močového měchýře, a to například vlivem těhotenství, vícečetných porodů, nadváhy nebo hormonálních změn, jako je tomu v období přechodu. K rizikovým faktorům patří i těžká fyzická práce.

Řešení neodkládejte

Samy sobě často namlouváme, že se nám „nehoda“ stala jen proto, že jsme toho zkrátka moc vypily nebo že jsme nastydlé. Není divu. O nechtěném úniku moči se chce mluvit jen málokomu. Těžko se s ním svěříte nejlepší kamarádce, natož pak někomu cizímu. Zapomeňte ale na stud a řešení neodkládejte. Čím dříve se totiž s odborníkem poradíte, tím dříve zjistíte skutečnou příčinu problému a můžete ho začít řešit.

Trénink jako součást běžného dne

Pomocníkem v boji se slabosti močového měchýře je trénink zaměřený na posílení svalů pánevního dna. Výsledky se přitom často dostaví již při 15minutovém tréninku opakovaném třikrát týdně.  Svaly pánevního dna můžete snadno procvičovat i v rámci běžných činností, k nimž patří vzpřímené držení těla při sezení i stání nebo správný způsob zvedání se, kdy je důležité zvedat se z kolen a brát přitom sílu ze dna pánevního.

Nepodceňujte sílu přírody

Při posílení funkce močového měchýře a slabého pánevního dna se osvědčily i přírodní zdroje. V lidovém léčitelství je po celá staletí znám příznivý vliv dýňových semen na močový měchýř. Není ale dýně jako dýně. Obsažené látky a jejich zpracování totiž hrají v případě dýňového extraktu rozhodující roli. Navíc se ukázalo, že se bioaktivní látky zvané lignany nenacházejí v oleji z dýňových semen, ale naopak v jejich bezolejnatých částech. Vědecké studie s patentovaným speciálním extraktem z vysoce kvalitních štýrských dýní potvrzují posilující účinek na močový měchýř a svalstvo pánevního dna. K zesílení dobrého pocitu ženy pak přispívá i kombinace suchého extraktu z dýňových semen a sójových izoflavonů.

Kvalita se počítá

foto

Doplněk stravy nenahrazuje zdravou a vyváženou stravu.

Velmi důležité je vybírat si v lékárně kvalitní produkty se standardizovaným extraktem, například v podobě tablet, které poskytují rostlinnému extraktu požadovanou ochranu a zároveň umožňují cílené uvolňování účinných látek v těle. Doplněk stravy Dr. Böhm® Dýňové tablety pro ženu obsahují 20krát zakoncentrovaný speciální patentovaný bezolejný EFLA®940 extrakt ze semen štýrské dýně obohacený o sójové izoflavony. Posilují tak funkci močového měchýře a svalstvo pánevního dna. K dostání jsou výhradně v lékárnách.

Více informací najdete na www.drboehm.cz

Reklama