Hemoroidy jsou žilní pletence v oblasti konečníku a má je každý. Svízelná situace nastává ve chvíli, kdy se nepřiměřeně rozšíří, potom dokážou pořádně zkomplikovat život. Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější. Mezi příznaky onemocnění těch vnitřních patří výhřezy, nucení na stolici, pálení, výtok nebo svědění a v první řadě nebolestivé krvácení. U vnějších jde o hmatatelné červené uzlíky. Mohou svědit nebo pálit, často při vzniku ekzému, ale nekrvácejí. Vevnitř hemoroidu se ale může udělat krevní sraženina, uzlík může následně prasknout a potom hrozí riziko zanesení infekce.

Rizikové faktory
Výskyt nebo zhoršení problémů s hemoroidy je i jedním z negativních průvodních jevů koronavirové pandemie. Lidé tolik nechodili k lékaři, přišli o velkou část přirozeného pohybu a trávili hodně času sezením před nejrůznějšími obrazovkami. Mezi rizikové faktory se tedy řadí nezdravý životní styl – kouření, časté pití alkoholu, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, dráždivá jídla, obezita. Nevhodný je také dlouhý pobyt na WC a hemoroidy mohou zhoršovat i některé sportovní aktivity, jako je třeba jízda na kole.

V neposlední řadě hraje určitou roli i dědičnost nebo ochabování svalů pánevního dna v pozdějším věku. Hemoroidy se také u některých žen objevují v těhotenství. Alespoň jednou za život potkají hemoroidy 70 % populace, přičemž 75 % tvoří ženy. Vyšetření se nejprve provádí prstem a následně endoskopicky.

Včasná léčba je důležitá
Čím dříve si člověk problém s hemoroidy přizná a začne ho řešit, tím lépe. Může totiž dosáhnout toho, že dostane své onemocnění pod kontrolu a zabrání jeho zhoršování. V rámci úpravy životního stylu je dobré jíst více zeleniny a přijímat více vlákniny ke změkčení stolice, omezit ostrá jídla a alkohol, dodržovat pitný režim, pravidelně se hýbat a vyprazdňovat se.

Vyšetření se nejprve provádí prstem a následně endoskopicky a při léčbě se používají nejrůznější metody, o jejichž vhodnosti pro konkrétního pacienta musí rozhodnout lékař. Mimo jiné se provádí zmrazování pomocí tekutého dusíku, fotokoagulace infračerveným světlem nebo se přistupuje k operativnímu odstranění uzlů. Častým výkonem je zaškrcení hemoroidu elastickým kroužkem, po čem hemoroid odumře a odloučí se.

Úlevu může poskytnou také léčivý přípravek Diozen®, který se volně prodává v lékárnách. Obsahuje léčivou látku diosmin, který patří mezi bioflavonoidy, látky přirozeně se nacházející v citrusových plodech. Diosmin zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost těchto cév a užívá se nejen k léčbě hemoroidů, ale i k léčbě projevů chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin.

635923de16aabobrazek.png

Diozen® 60, 120 potahované tablety je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje diosminum micronisatum. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. 
 

Reklama