Kolik dostanou od státu rodiče v příštím roce na dítě? Nikdo neví. V České republice řeší podobné dilema přibližně tři sta tisíc rodin. Úřady jsou zavaleny dotazy rodičů, kterým vůbec není jasné, jaký budou v příštím roce dostávat rodičovský příspěvek. A na "sociálce" jen krčí rameny.
 
Úřady svou bezmocnost připouštějí. Za vším podle nich stojí Ministerstvo práce a sociálních věcí, které jim zatím nedodalo příslušný manuál. Ten by měl vysvětlit, jak zákon uplatňovat v praxi, jak psát žádost o příspěvek a kdy a kde ji mají rodiče podávat. Úředníci se obávají, že jejich výklad zákona nemusí být přesný.

Nejasnosti souvisejí se změnou zákona, který začne platit od 1. ledna 2008. Podle reformy zákona si budou muset rodiče zvolit, jak dlouho zůstanou po porodu s dítětem doma, a podle toho se určí, jakou částku budou od státu dostávat. Žádost o nový rodičovský příspěvek si přitom musí podat všichni, kteří dnes pobírají rodičovskou. Před tím se musí rozhodnout, kterou ze tří variant si vyberou. Zda základní, rychlou, či pomalejší. Své rozhodnutí pak už v průběhu čerpání nemohou změnit.

Tři varianty čerpání
- Základní:
Rodiče budou do tří let dítěte pobírat příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně.
- Pomalejší: Do 21 měsíců věku dítěte je vypláceno 7600 Kč měsíčně a pak už do 48 měsíců 3800 Kč měsíčně.
- Zrychlená: Pro rodiče s výdělkem nad 16 730 Kč měsíčně hrubého – do dvou let dítěte budou dostávat 11400 Kč měsíčně. Rozhodnout se musí do 22. týdne života dítěte.

Ministerstvo práce a sociálních věcí přiznává, že zatím na metodických plánech pracuje. Příslušné úřady by je měly dostat v listopadu.

Týká se vás rodičovský příspěvek a už víte, pro kterou variantu čerpání se v novém roce rozhodnete? Už jste se obrátila na odbor sociálního zabezpečení? Které ze tří variant dáváte přednost a proč?

Reklama