633aba8c60d96obrazek.jpg
Foto: Profimedia

Manolo Blahnik se narodil (v roce 1942) a vyrostl na Kanárských ostrovech. Zatímco jeho matka byla Španělka, otec pocházel z Československa, ze kterého ovšem prchnul poté, co začali zemi okupovat nacisté. Přestože se díky své matce Manolo zajímal o módu už odmalička, původně to vypadalo, že jeho povolání bude o dost méně kreativní. Jeho rodiče ho totiž poslali na studia do Ženevy a doufali, že se z jejich syna stane diplomat. Jenže politologie ani právo nebyly obory, ve kterých by se Manolo našel, a tak přestoupil na studium literatury a architektury. V šedesátých letech se následně přesunul do Paříže, kde konečně začal se studiem oboru sobě blízkému, a sice umění.

Zrozen pro boty

Na své cestě po New Yorku následně potkal módní editorku Dianu Vreeland, které ukázal své módní náčrtky. Usoudila, že má talent na boty a doporučila mu, aby se ve své tvorbě věnoval právě jim. Manolo Blahnik si její rady vzal k srdci a začal navštěvovat italské obuvnické firmy, aby se od profesionálů přiučil ševcovskému řemeslu.

Nedlouho poté představil svou první kolekci bot. Neobešla se ale bez much. V řemesle ještě nebyl příliš zkušený, a tak opomněl zajistit gumový podpatek kouskem oceli a modelky na přehlídce chodily trochu zvláštním způsobem. Ale chybami se člověk učí a v sedmdesátých letech si návrhář otevřel první butik v Londýně, kde ho mohly zákaznice potkat každý den.

633abcdacbf0dobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Přestože v té době začaly obuvi vládnout boty na silnějším podpatku, Manolo Blahnik se držel elegantních jehlových podpatků, které považoval za více ženské. Platformy pro něj byly drsné a neohrabané.

Později pronikl návrhář i na americký trh a tvořil kolekce bot pro věhlasné značky jako Oscar dela Renta nebo Calvin Klein. Jeho ručně vyráběné střevíčky jako pro Popelku zpropagovala také řada filmů a seriálů. Byl to například seriál Sex ve městě nebo snímek Marie Antoinetta.

Legendární modely

Jedním z jeho nejúspěšnějších modelů, které vynesla právě i Carrie Bradshaw v podání Sarah Jessicy Parker v Sexu ve městě, jsou saténové lodičky s křišťálovou přezkou na špičce. Takzvané Hangisi byly představené v rámci kolekce pro jaro a léto 2008 a jejich vznik údajně inspirovaly kurtizány z poloviny devatenáctého století. Tento model bot je stále velmi oblíbený a ženy ho často volí jako svatební obuv.

633abd04e6e53obrazek.jpg
Foto: Se souhlasem manoloblahnik.com

V roce 2008 byl představený také model BB – ikonické špičaté lodičky z plyšového semiše, jejichž vznik inspirovala herečka Brigitte Bardot. Jde o nadčasovou klasiku.

633abcf496da6obrazek.jpg

Foto: Se souhlasem manoloblahnik.com

Jen jedna životní láska

Práce Manola Blahnika velmi ovlivnila, a tak se při setkání s lidmi nejprve dívá do očí a potom jeho pohled sklouzne na to, co mají na nohou. Zvláštní postoj má také k milostným vztahům. V rozhovoru pro The Guardian prozradil, že se nezamilovává do lidí, protože už se zamiloval do umění. Představa, že by musel se svou polovičkou neustále mluvit, probouzet se vedle ní, zatímco nahlas dýchá, mu připadá necivilizovaná. Uvedl také, že je poměrně staromódní, ale je na to hrdý. 

Zdroje: Foot Wear News, The Guardian, The Luxury Closet, Manolo Blahnik, True Fashionistas, Wikipedia, Forbes

Čtěte také: