Okolo Boženy (60) chodí každý po špičkách. Je vůbec taktní přát jí hezké Vánoce a šťastný Nový rok, když jí před čtrnácti dny zemřela dcera (38)? Je slušné se jí ptát, jak se má, když v jejích očích vidíte bolest a slzy?

pohřeb

Je to hloupá situace. Ženské kolem ní se baví o pečení cukroví, nakupování dárků a řeší předvánoční „starosti“, a ona se na Vánoce vůbec netěší. Budou nejsmutnější v jejím životě. Co může být pro matku horšího než se dívat do hrobu svého dítěte? To si asi nikdo nedokáže představit.

Její dcera dva roky statečně bojovala se zákeřnou nemocí, ale před čtrnácti dny svůj boj prohrála. V pouhých osmatřiceti letech. Ještě stačila zaopatřit své děti (17 a 14 let) a předat je do péče své sestře, aby mohla odejít v klidu. Ptáte se, co na to jejich otec? Aby toho neměla málo, její manžel je alkoholik a budižkničemu, který by veškeré peníze na děti probendil po hospodách a na automatech.

A tak když se dověděla, že nemá šanci svou nemoc porazit, dohodla se s mladší sestrou a babičkou, že se o děti postarají.

Poslední dny už skoro nevnímala, mluvila z cesty a její odchod byl svým způsobem vysvobozením. Pro ni i celou rodinu.

Smrt je pokaždé smutná, kdykoliv v roce, ale před  Vánocemi, kdy se rodiny scházejí, obdarovávají a jsou si blízko, je snad ještě smutnější.

S Boženou všichni soucítí a zároveň se jí tak trochu straní. Vždycky byla veselá a energická ženská, teď je pohublá, zamlklá a v očích jí vidíte nezměrné utrpení, kterým si prošla. Není se čemu divit, ale o čem s ní mluvit?

Jak jí popřát veselé Vánoce a šťastný Nový rok?

Reklama