hallus valgus

Mívala jste nožku jako Popelka a najednou se nevejdete do „svého“ čísla? Trápí vás ukrutná bolest při chůzi a kvůli citlivosti zduřelého kloubu palce nemůžete často ani spát? Pak se u vás nejspíš vyvinul tzv. vbočený palec.

Vbočený palec (Hallux valgus) je patrně nejčastější deformitou nohy, se kterou pacienti přicházejí do ortopedických ambulancí. A ve většině případů je nutný chirurgický zákrok. (Nedávno podstoupila stejnou ortopedickou operaci například i zpěvačka Lucie Vondráčková.)

hallus valgusVbočený palec je velmi časté onemocnění nohy, při kterém je palec v základním kloubu uchýlený směrem ven. Vzniká většinou na podkladě dědičnosti a nošením nevhodné (velmi těsné, či s příliš vysokým podpatkem) obuvi.

Nejčastější příčinou postupného vbočení palce bývá ochabnutí (či méněcennost) vazivového a svalového aparátu, v jehož důsledku dochází k poklesu podélné i příčné nožní klenby.

Vnitřní strana nohy je přetížená, a tím vznikne přetížení ne té straně nohy, kde je palec, ochabnutí a uvolnění svalů mezi prsty, rotaci palce a postupnému rozšiřování přední části chodidla. Tah svalů a šlach následně mění osu palce, dochází k otlakům kůže i zhrubění kosti.

Variantou onemocnění je juvenilní hallux valgus, který může vzniknout už v dětství jako zděděná odchylka. Postihuje mladé lidi ve věku 10–20 let, častěji dívky a vyskytuje se oboustranně. Objevuje se také u revmatických onemocnění.

Příznaky vbočeného palce

Vbočený palec se projevuje hlavně bolestí při chůzi a v obuvi na vnitřní straně palce v oblasti zduření. Kůže je zarudlá, v místě zduření se může vytvořit váček a hrozí jeho zanícení. Nohy se brzy unaví, palec se vychyluje směrem k druhému prstu. Zevně vbočený palec často kříží i ostatní prsty.

S přibývajícím časem vznikají problémy, bolestivost narůstá. Šlacha palce sklouzává do plosky a zhoršuje deformitu. Postupně vznikají degenerativní změny na základním kloubu palce.

Diagnostika vbočeného palce není obtížná, onemocnění bývá na první pohled viditelné. Přesto je třeba provést rentgenový snímek, který ukáže stav kloubu a okolních kostních struktur.

Léčba a prevence

Hlavním předpokladem prevence i léčby vbočeného palce je nošení vhodné obuvi. Měla by mít pružnou podrážku, nízký podpatek a dostatek prostoru pro prsty.

Zvláště u dětí hrozí nebezpečí vzniku deformit, protože často na problémy s obuví neupozorní. Rodiče se o tom, že dítě boty tlačí nebo jim nevyhovují, mnohdy dozví, až pozorují, že dítě při hře pokulhává, má nepřirozenou chůzi nebo otlaky na chodidlech.

hallus valgusV lehčích případech lze ke vbočenému palci přikládat tzv. korektory, které udržují palec ve správné poloze. Nezbytné bývá chránit místo bolestivého zduření, většinou se k tomu používají plstěné kroužky a jiné chrániče.

Velmi často se používá ortopedická obuv nebo speciální ortopedické vložky. Tyto postupy však nedokážou účinně a trvale předejít dalšímu zhoršení vady.

Dříve nebo později je třeba přistoupit k operačnímu řešení. Operatér na základě vzhledu postižené končetiny, její funkčnosti, ale i věku pacienta zvolí nejvhodnější typ operačního postupu.

Základním typem operace je tzv. resekční artroplastika, při které se odstraní část základního článku palce. Tento postup je pojmenován podle jeho autorů Brandes-Keller. V některých případech je nutné provést protětí (osteotomii) první zánártní kůstky, zúžení základního kloubu (artrodéza) a zcela výjimečně i implantaci náhradního kloubu.

Obecně lze říci, že u pacientů do 50 let věku se provádí operace na měkkých tkáních v kombinaci s osteotomií, u pacientů vyššího věku převažuje resekční artroplastika. Podle typu operace se také volí typ anestezie, která je buď celková, nebo spinální.

Po operaci se u mladých lidí provádí sádrová fixace, která je ponechána až do úplného zahojení, někdy může být k dobré fixaci použit i drát. U starších lidí se operační rána překryje běžným měkkým krytím, vyvazuje se palec a noha je uvedena do zvýšené polohy.

Máte stejné potíže? Raději trpíte, než abyste podstoupila operaci a údajně i dost bolestivou rekonvalescenci? Jak jste k deformaci přišla? Víte, že prý stačí jediný den v příliš těsných či malých botách a klenba nohy se zbortí?

Reklama