Moře má velké kouzlo a malí kluci, opojení dálkami, sní o tom, že jednou utečou k námořníkům. Stejně tak snil i hrdina dnešního příběhu. Jeho starší bratr byl námořník a měl spoustu zajímavých zážitků. A když se sešli jeho kamarádi doma na večeři – to byly, pane, příběhy, které vyprávěli!

Každý večer před usnutím (až do puberty) si opakoval, že až vyroste – nebude nikým jiným než námořníkem. Konečně nadešel věk, kdy bylo možno vstoupit do námořnictva. Starší bratr ho v tom jenom podporoval. Možná s jeho známostmi se mu podaří  dostat se na opravdovou loď a stát se plavčíkem, potom námořníkem, důstojníkem – a kdo ví, kam dál…. Teď už zbýval jenom poslední problém: přemluvit matku, aby s tím souhlasila.

To nebylo tak jednoduché, jak se zdálo na první pohled. Maminka tím nebyla nadšená. Hrdinně se rvala s problémy života, jak jí je servíroval, se ztrátou manžela před 2 lety a s tím, s jakými těžkostmi vychovávala 7 sourozenců. A teď se měla rozloučit s mladíkem, kterého pořád považovala za dítě, a pustit ho na moře. Ale maminka byla statečná a rozumná a povolení dala. Chlapec se může zapsat do námořnictva. A tak se zapsal. Byl šťastný, byl to vrchol života, na který se těšil od dětských let.

Za pár týdnu stál před svou maminkou v nové námořnické uniformě a loučil se před prvním vyplutím na moře. Jeho zavazadlo bylo už na palubě, loď připravená k odplutí. A teď se to stalo: bylo to nečekané, spontánní. Matka plná emocí začala plakat. Žena, která zažila a překonala tolik bolestí a zklamání, odmítla překonat další. Její syn nesmí na moře, nesmí odplout. Nesmí se dát k námořníkům. Musí zůstat doma a být oporou jak rodině, tak jí. Starší bratr zkoušel matku přemlouvat. Marně.

Chlapec v nažehlené uniformě se na maminku podíval a řekl, jak strašně chtěl na moře, celý život se těšil na tento okamžik, ale pokud toto rozhodnutí má způsobit mamince další bolest – vrátí uniformu a odnese si svůj lodní kufr domů. Mnoho chlapců sní o dálkách a mnohým z nich se ten sen nikdy nevyplní. A on byl teď jedním z nich. A přesto – jak takové nepatrné rozhodnutí, nečekaná změna plánu, může změnit běh celých dějin, konkrétně revoluční války v USA?

Jak se tento mladý chlapec, který už už vstoupil do služeb námořnictva anglické koruny a možná by se začal šplhat po žebříčku hodností – se naopak stal nepřítelem toho samého námořnictva, které o pár let později porazil v nejedné bitvě. Tak matčina změna rozhodnutí za pět minut dvanáct zabránila tomuto mladému 15letému chlapci  stát se členem anglické armády, ale spíš jejím nepřítelem, a místo toho se pustil po jiné stezce dějin, ze které si ho pamatujeme až dodnes. Tento 15letý chlapec se jmenoval George Washington.

Reklama