shutterstock-1892073544.jpg
Foto: Shutterstock

Věděli jste, že si můžete mýt vlasy žitnou moukou? Ne, vůbec nejde o vtip. Žitná mouka je často používána příznivci No-Poo metody, tedy mytí vlasů bez šampónu a bez použití dalších produktů vlasové péče. Hlavním důvodem, proč někteří tuto metodu využívají je zdraví. Klasické konvenční produkty jsou často plné parabenů, sulfátů, umělých barviv, parfemace, těžkých kovů, silikonů apod. Mytí vlasů s produkty, které tyto složky obsahují, vlasům neprospívá. No-Poo metoda je šetrnější k vlasů i k životnímu prostředí.

Právě žitná mouka patří k oblíbeným alternativám, kterou mnoho příznivců této metody využívá. Je šetrná k pokožce hlavy, čistí, je levná a snadno se používá. Ti, kteří si dlouhodobě myjí vlasy žitnou moukou říkají, že mají vlasy lesklejší, zdravější, objemnější, méně se jim mastí a nemusí je tak často mýt, méně je svědí pokožka hlavy, rychleji rostou, lépe drží a lépe se s nimi pracuje.

„V mouce už myjeme celá rodina a k naprosté spokojenosti i u opravdu citlivé pokožky hlavy, kde mamka musela kupovat setsakra drahý šampon v lékárně a efekt nebyl zdaleka tak dobrý, jak u té žitné mouky,“ říká například Iveta. „Mám jemné vlasy se sklonem k plihnutí, ale po žitné mouce je mám nadýchyné i bez fénování,“ podělila se zase o sovu zkušenost Jana.

Používání žitné mouky není žádná novinka. Používala se jako přírodní šampón dlouho před vynálezem konvenčních šamponů. Jde tedy o jeden z nejtradičnějších způsobů mytí vlasů spolu s kefírem, vejci, mýdlovými ořechy a dalšími prostředky.

Žitná mouka má podobné pH jako vlasy a pokožka hlavy, takže je šetrná a vhodná i pro jedince s citlivou pokožkou. Obsahuje minerály, vitamíny a mastné kyseliny, které jsou pro vlasy prospěšné.

shutterstock-695064775.jpg
Foto: Shutterstock
 
Jak si udělat přírodní „šampón“ z žitné mouky?

  • Smíchejte 2 polévkové lžíce mouky pro krátké vlasy nebo více pro delší vlasy, s vodou až vytvoříte pastu.
  • Pokud se vám zdá hrudkovitá, přeceďte ji přes sítko.
  • Namočte vlasy a rozdělte je na části.
  • Do každé části přimícháme směs z žitné mouky.
  • Masírujte pokožku hlavy a vlasy. Věnujte pozornost kořínkům.
  • Nechte směs na vlasech působit cca 5 až 10 minut. Působí zároveň i jako maska.
  • Oplachujte vlasy vlažnou vodou, dokud není z vlasů odstraněna všechna mouka.
  • Nechte vlasy uschnout nebo vysušte fénem a poté vlasy důkladně vykartáčujte.

Nejdůležitějším krokem při používání žitné mouky je oplach. Ačkoliv to může chvíli trvat, je to velmi důležité. Po uschnutí by se ve vlasech jinak mohly objevit zbytky mouky.

Žitnou mouku lze použít i jako suchý šampón. Měla by být vmasírována do pokožky hlavy a ponechána několik hodin, aby absorbovala mastnotu. Dále byste si měli vlasy důkladně vykartáčovat, abyste z nich odstranili nečistoty a zbytky mouky.

shutterstock-1313543426.jpg
Foto: Shutterstock
 
Nevýhody mytí vlasů žitnou moukou

Chvíli trvá než si vaše vlasy zvyknou. Někomu se mohou nějakou dobu například více mastit. Jde však jen o přechodné období a je dobré vydržet a nesahat po šampónu. Vlasová pokožka si totiž nejprve musí chvíli zvykat. Hlavně v případě, že jste do teď používali klasické šampóny, které vlasy zbavují veškerého mazu. No-Poo metoda však některé oleje nezbytné pro zdraví pokožky hlavy a vlasů zanechává. Po přechodu na žitnou mouku tedy budete muset několik týdnů nebo měsíců (v závislosti na typu vlasů a vlasové pokožky) projít adaptačním obdobím s mastnějšími vlasy. Vlasy si můžete mýt častěji a pak časem prodlužovat dobu mezi mytími. U někoho toto období trvá kratší dobu, u někoho delší. A jiný ho ani nemusí zaznamenat.

Druhou nevýhodou je, že je mytí vlasů moukou o něco pracnější než obyčejným šampónem. Při přípravě na tuto metodu budete muset nejprve prosát žitnou mouku přes cedník, abyste se zbavili vloček. Budete také potřebovat více času na vyčesání zbytků vloček, až vám vlasy uschnou. Pokud se tomu chcete vyhnout, sáhněte po světlé žitné mouce, která se mele najemno bez slupek, což znamená, že se snadněji vymývá.

Zdroje: Autorka článku, Diskuse Jana LesanaWaste Land Rebel, No Poo Quide, How Naturally

Reklama