Jmenuje se Mrtvé moře, přesto je to vlastně jezero. Nemusíte umět plavat, a přesto si jeho vodu můžete vychutnat opravdu naplno. Neumí vás totiž utopit.

 

Cesta k Mrtvému moři mi připadá jako na houpačce. Z jordánských „pouštních“ hor sjíždíme k nejníže položenému místu na světě, ležícímu přibližně 400 metrů pod úrovní moře. Cesta ubíhá velmi rychle a moře v celé své kráse vidím už za necelou půlhodinku.

 

Podmořský svět? Neexistuje!

 

Na jordánské straně se dá oficiálně koupat pouze na plážích zdejších hotelů. Vybíráme si tedy pláž luxusního Dead Sea Spa a hurá do vody! Ale co to? Nedá se plavat ani potopit. Při každém pokusu o to, udělat alespoň jakýsi náznak plavecké figury, vystřelí moje nohy nahoru jako šipka. Prohlížím si svoje „plážové kamarády“, kteří se s návalem smíchu vrhají do vody. Zkušeně si lehají na záda a nechávají se unášet slanou vodou. „Tady se teda vážně neutopím,“ pronáší Vašek, člen naší výpravy, který koupání nikdy moc nedal. Teď je jako vyměněný. Dovádí ve vodě jako malé dítě a křičí: „Víš, co je na tom nejúžasnější? Že tady vůbec nic nežije, takže se nemusíš bát, že šlápneš na nějakou potvoru.“ No jo, z toho měl Vašek vždycky strach. Ale nemá tak úplně pravdu. V Mrtvém moři přece jen přežívají tři druhy bakterií a jeden druh řasy. Zatímco normální moře obsahují tři až čtyři procenta soli, tady je to více než třicet procent.

 

Léčivé bahno

 

Voda Mrtvého moře je kouzelná i krutá zároveň. Dokáže nejen úžasně nadnášet, ale také „úžasně“ štípat v očích a v každé sebemenší ráně, kterou mám na těle. Celou dobu, co mě voda nese, si připadám jako natřená olejem. Platí to ale jen do doby, než z ní vylezu. To si zase přijdu vysušená jako treska.  Je tedy na čase dát si masku, a to ne tak ledajakou! Přímo bahenní! Bahno z Mrtvého moře má léčivé účinky a pomáhá hlavně v boji proti kožním chorobám. Jeho blahodárné účinky popisoval už před dvaceti stoletími proslulý řecký dějepisec Josephus Flavius: „Člověk by měl chválit Mrtvé moře. Jeho voda je hořká a nežije v něm žádná živá bytost. Jeho vody nadnášejí jakýkoliv těžký předmět. V mnoha místech moře vyvrhuje spousty soli. Námořníci tuto sůl nabírají do svých lodí, protože tato sůl má pro lidské tělo léčivé účinky a přidává se do mnoha léků.“ Mnohé historické prameny uvádějí, že Mrtvé moře existuje více než 15 000 let. Blahodárné účinky jeho bahna prý využivala i královna Kleopatra.

 

Zpět do reality

 

Na pláži u Mrtvého moře trávím celé odpoledne. Pořád a pořád se nechávám nadnášet vodou, bahenní maska na mém těle připomíná neoprén. Sbírám krystalky soli,  obdivuji obrovské kameny, které krášlí slaný potah, větvičky, které spadly do vody a vynořily se o kus dál jakoby obalené ve vanilkovém cukru. Paprky zapadajícího slunce osvětlují hladinu tak působivě, až mě to dojímá k slzám.

 

Zajímavosti

 

Mrtvé moře je vlastně bezodtoké, slané jezero nacházející se na izraelsko-jordánském pomezí, v  severním výběžku Velké příkopové propadliny. Hladina Mrtvého moře se nachází 392 metrů pod úrovní hladiny Středozemního moře a jeho hloubka dosahuje až 365 metrů. Rozloha Mrtvého moře je 1 050 km2, jeho délka je 80 km a šírka 17,5 km. Do moře ústí jako jediná řeka Jordán. Voda z Mrtvého moře se uvolňuje pouze vypařováním.

Oblast Mrtvého moře je charakteristická vysokou sluneční aktivitou (330 slunečních dnů v roce), malým množstvím srážek (přibližně 50 mm za rok), minimálním množstvím ostrého ultrafialového záření a průměrnou roční teplotou 22-24 °C.

Hladina Mrtvého moře klesá ročně o několik metrů. Na Blízkém východě už se ale chystá projekt, který prý pomůže Mrtvé moře zachránit.

Málokdo ví, že někdy se místo Mrtvé používá biblický název Lotovo moře, podle Lota, jehož žena byla kousek odtud proměněna v solný sloup.

 

Na co dát pozor

Při návštěvě Mrtvého moře byste ve vodě měli zůstat vždy maximálně 15 minut a poté se důkladně osprchovat. Bahenní masku aplikujte maximálně dvakrát za pobyt, pokaždé ji důkladně smyjte. Na pláži pijte hodně vody.

 

Suvenýry

U Mrtvého moře si určitě pořiďte kosmetiku s výtažky z moře nebo alespoň sůl do koupele.

 

Fotky

Nezapomeňte se vyfotit, jak pohodlně ležíte v moři a přitom si čtete. „Kýčovitá“ fotka stojí jako vzpomínka na tento krásný kus země opravdu za to!

 

Reklama