Foto: Archiv z.s. Alsa   

Křest proběhl v komorní atmosféře splňující všechna vládní nařízení v bistru La Cassa za účasti Thoma Artwaye, Kazmy Kazmitche, Davida Krause, Patricie Pagáčové, Kateřiny a Petra Pechových, Jany Plodkové a fotografky Alžběty Jungrové. Všechny zmíněné známé tváře s Alsou dlouhodobě spolupracují.
 
V případech, jako je tento, vládní nařízení skutečně zabolela. Třetí ročník benefičního koncertu měl proběhnout v centru Prahy v Pražské křižovatce. Výtěžek z koncertu se každoročně používá na výjezdy za pacienty s ALS. „Na výjezdy jezdíme, protože pro pacienty s ALS je obtížné cestovat. Navštěvujeme je doma s týmem odborníků a diskutujeme o individuálních potřebách, pomáháme s návazností péče a s informacemi o poskytovatelích zdravotní a sociální péče,“ sdělila produkční spolku Alsa Monika Kekrtová.

Foto: Archiv z.s. Alsa

Tradičně by se část večera benefičního koncertu věnovala křtu kalendáře, který letos nese název Pocity, a jeho autorkou je známá česká fotografka Alžběta Jungrová. Organizační tým Alsy uspořádal křest samostatně. Proběhl v moderním, nově otevřeném bistru La Cassa v Truhlářské ulici. „Výtěžek z kalendáře bude věnován na chod nového centra v Americké ulici pro pacienty a pečující. Mají zde možnost konzultovat své obtíže s multidisciplinárním týmem odborníků.  Můžou si k nám přijít zacvičit fyzioterapii, jógu, na logopedii nebo za psychiatričkou. Je zde také poradna pro pečující, kteří se mohou poradit s odborníky a konzultovat všechny aspekty péče,“ vysvětlila Monika Kekrtová.
 
S Pocity z jarního focení se svěřila na křtu i Jana Plodková. „Když jsme na jaře fotili, byla jsem ráda, že jsem konečně venku z domu. Focení bylo záhy po rozvolnění restrikcí, připadalo mi, že konečně můžu dýchat. Stát modelem Alžbětě Jungrové byl úžasný zážitek. Její jemnou práci se světlem obdivuji, fotky se velmi povedly.”

Foto: Archiv z.s. Alsa

Pozvání na křest přijal i moderátor, producent a jedna z tváří kalendáře Kazma Kazmitch. V březnu 2020 vyšel díl Kazmova pořadu ONEMANSHOW věnující se onemocnění ALS. „Chtěli jsme pomoci někomu, kdo hraje o čas. Alsa byla jasná volba. To, jak pacientům budeme pomáhat, konzultujeme s odborným týmem Alsy, naše role v projektu je organizační a zajišťujeme finance,” uvedl Kazma.

Součástí Kazmovy platformy je i nadační fond OMS Fundation kam se pro pacienty s ALS podařilo vybrat více než šest milionů korun. „Máme roční harmonogram, během kterého budeme realizovat hned několik projektů pro Alsu financovaných z vybraných peněz. Vznikne informační portál pro pacienty, nové webové stránky Alsy s online konzultacemi a pomůžeme deseti konkrétním pacientům a jejich rodinám.”
 
Spolek Alsa se od roku 2016 snaží pomoci pacientům diagnostikovaným s amyotrofickou laterární sklerózou a jejich rodinám. Na ALS dosud neexistuje kauzální léčba. Vše o dosavadních úspěších, finanční pomoci a další informace o ALS najdete na zsalsa.cz.

Foto: Archiv z.s. Alsa

Reklama