5e42bfd0d68d2obrazek.png
Měla jsem obavy, že mne čeká chladné a deštivé počasí. Ale bylo to úplně jinak. Po celých pět dní, které jsme na Madeiře strávili, svítilo sluníčko a bylo dvacet stupňů. Je to ostrov věčného jara a mile mne překvapilo tohle lednové jaro.

Jestli hledáte zajímavé místo pro svou cestu, pak je to dobrý tip. Je to nádherný, hustě zalesněný ostrov s bohatými zásobami pitné vody a rozervanými horami. Má velmi dobře vybudovanou síť silnic, doby, kdy se musely objíždět hory náročnými cestami se stovkou zatáček, jsou naštěstí pryč. Nová silnice vás povede moderními tunely, což přináší při cestování po ostrově příjemný komfort. Ale pokud si budete chtít zažít klikaté dobrodružství, můžeme se vydat po těch původních cestách. Jsou opravené a stále slouží všem, co si je oblíbili.
5e42be155af46obrazek.png5e42be2e2c734obrazek.png
Madeira, stejně jako Kanárské ostrovy nebo Azory leží kousek od Evropy, na západ od severní Afriky a patří k Portugalsku. Jednoduše se tady domluvíte anglicky nebo portugalsky, což je úřední jazyk. Platí se v eurech a musím uznat, že ceny za ubytování, palivo nebo dopravu jsou velmi příznivé. Většina obyvatel žije v hlavním městě, ve Funchalu.

První zmínku o Madeiře i o blízkém ostrovu Porto Santo můžeme zaznamenat již na janovské mapě z roku 1351. Vzhledem ke svým rozsáhlým lesům dostal ostrov jméno Madeira – v překladu dřevo. První osadníci zjistili, že na Madeiře jsou výborné podmínky pro pěstování různých plodin. To přineslo ostrovanům nesmírné bohatství a život na ostrově se začínal rozvíjet. 

Levády
5e42bee64041fobrazek.png

Na těžkou práci byli na Madeiru přiváženi otroci, kteří obdělávali půdu, na svazích vytvářeli terasovitá pole a kopali zavlažovací kanály. Pozůstatky této činnosti jsou dodnes viditelné na strmých úbočích. Tyto kanály, které se nazývají „levády“ a jsou symbolem dnešního ostrova – Madeira je jimi protkaná, kanály svádí do nížin vodu z lesů a hor, blahodárnou vláhu pro bujnou vegetaci. 

Dnes patří Madeira mezi oblíbená místa pro dovolenou - nabízí vysokohorskou turistiku, na své si přijdou milovníci rostlin a slunce. Květiny jsou symbolem ostrova – roste jich tady více jak 700 druhů, běžně tady kvetou orchideje, lilie, magnolie či azalky. Pokud máte rádi květiny, bude pro vás zážitkem procházet se kolem levád, kde kvetou bujné keře s modrými hortenziemi, u potoka potkáte bílé divoké kaly… prostě nádhera. V dubnu jsou tu květinové slavnosti, což je velkým lákadlem pro plánování pobytu na tomto ostrově.

Podnebí
Madeiru můžete navštívit v kterémkoli ročním období, o čemž jsem se přesvědčila nyní v lednu. V zimě dosahuje rtuť teploměru ke dvaceti stupňům Celsia, v létě je teplota vzduchu vyšší.

5e42be05bbc58obrazek.png
Co ochutnat na Madeiře?
Je toho mnoho, co je na Madeiře k vidění. Než se rozmyslíte, kam se půjdete podívat, můžete si vychutnat sklenku madeirského vína. Již v polovině 16. století zastavovaly na Madeiře lodě, aby naložily sudy s místním vínem, které pomáhalo námořníkům neonemocnět kurdějemi, díky obsahu vitaminů a minerálů. Tradiční vinotéky najdete třeba ve Funchalu, můžete si vybrat, z kterého roku „nápoj madeiru“ ochutnat.

A k tomu určitě vyzkoušejte tradiční jídla v přímořských bistrech či restauracích. Mořské ryby a plochy – to je místní pochoutka, stejně tak jako hovězí maso pečené na dřevěné tyčce s názvem „Estepada“. Já rozhodně doporučují místní specialitu rybu Espadu s opečeným banánem! Tyto dvě místní speciality si rozhodně nemůžete nechat ujít!
5e42be54f1e57obrazek.png
Tady je několik mých tipů, co nabízí Madeira:
 - Výlety, ideálně pěšky – kdo miluje toulky krásnou přírodou, bude se tady cítit jako v zeleném, rozkvetlém ráji. Ostrov je zelený, vše neustále kvete, nahlédnutím do mapy zjistíte, že je tady velké množství pěších túr kolem levád. Najděte si v průvodci náročnost a délku trasy, čeká vás chůze místy, kde bujně kvetou modré a růžové hortenzie, bílé kaly nebo oranžové strelície.
- Horské túry - Pokud se cítíte na větší zátěž, pak vyrazte do hor, bude to jedinečný zážitek.
- Pro milovníky poznávání a historie jsou k vidění spousty zajímavých míst s historickými památkami a zajímavostmi. Navštívit můžete například hlubokou přírodní zátoku Funchalu, kde se první osadníci usadili již v 15. století. Historické město nad zálivem se pyšní krásnými vládními budovami a nádhernými domy. 
- Nenechte si ujít místní tržnici – je plná exotických květin a vynikajících místních kulinářských produktů včetně ryb.
- Máte rádi tradici? Pak unikátní trojúhelníkové domy najdete v Santaně, malebném městečku posazeném v krásném horském údolí. Ve vesničce Camacha se zase můžete něčemu přiučit, či alespoň sledovat ruce šikovných košíkářů, pod kterými vyrůstají neuvěřitelné předměty z proutí, jako například kolébky, postele, rámy na obrazy, křesla a mnoho dalších. Malebná pobřežní vesnička Porto Moniz se zase pyšní přírodními jezery, ukrytými v pobřežních skalách, kde se můžete oddat klidné a tiché vyjížďce na lodičce.
- Nádherné jsou i místní botanické zahrady, zejména ve Funchalu
blobid0.png
Až Madeiru poznáte, budete se sem chtít vrátit, stejně jako já.

Na Madeiru si buď můžete koupit zájezd u některé z cestovních kanceláří, ale také jednoduše pořídt letenku a ostatní si zajistit sami. Mým tipem je například www.letuska.cz a pro ubytování klasická mezinárodní síť www.booking.com – najdete si, co vám vyhovuje.

Autor fotografií: Klára Křížová, www.shutterstock.com

Reklama