Solná jeskyně

Seriál o soli vám dnes přináší bližší prozkoumání fenoménu posledních měsíců, kterým se stávají solné jeskyně. I podle vašich ohlasů můžeme soudit, že vás tohle téma zajímá.

Jak taková solná jeskyně vypadá? Design může být přirozeně odlišný, podle záměru jejích stavitelů, ale v jednom by měly být všechny jeskyně stejné. Cílem je v daném prostoru vytvořit maximální koncentraci solných krystalů. Stěny jsou obložené solnou rudou, ze stropu mohou viset solné krápníky a pod nohama vám křoupe – zase sůl. Všude je příjemné teplo a vlhko.

Jak už jsme psali minule, ve slaném prostředí při zahřátí dochází k ionizaci, a tím i ke zvýšenému vzniku záporných iontů. A to je i hlavním principem solných jeskyní. Pod podlahou jsou topná zařízení a v prostoru instalovaný speciální systém klimatizace. Tím se vytváří v podstatě mořské mikroklima, kde je koncentrace cenných bioprvků dokonce několikanásobně vyšší než u skutečného moře.

Solná jeskyně prospívá i dětem 

Léčebná pohoda

 

Když přijdete do solné jeskyně, je to jako v jiném světě. Skrze stěny prosvítá světlo a barevně se dá pocit z něho srovnat s lampami, o kterých jsme psali minule. Většinou se prostorami line příjemná a uklidňující hudba mísící se se zvukem tekoucí slané vody vytékající ze stěny. K léčivým účinkům ionizovaného vzduchu se tak přidává i kouzlo estetického prostředí, působícího blahodárně na váš nervový systém.

K dispozici jsou pohodlná lehátka, takže stačí odložit svrchní oděv, natáhnout se do příjemné polohy a odpočívat. Ideální doba pobytu v solí prosyceném klimatu je přibližně čtyřicet pět minut až hodina. Některé materiály tvrdí, že jedna hodina strávená v jeskyni se solí z Mrtvého moře vydá ozdravující účinek podobný třem dnům u moře. A cenově to vyjde taky levněji, protože pobyt v solné jeskyni si na rozdíl od zahraničního zájezdu může dovolit opravdu každý.

 

Proč do jeskyně      

                         Dětský koutek je v některých jeskyních samozřejmost

Pravidelné návštěvy solné jeskyně mají na náš organismus pozitivní vliv a uznávají to i lékaři. Neexistuje žádné věkové omezení, takže senioři si mohou zajít také. Navíc s sebou můžete brát i děti a v některých zařízeních jsou s dětským vybavením připraveni i na mladší návštěvníky.

Průměrná teplota v jeskyni se udržuje na ideálních dvaceti stupních Celsia, při kterých je nasycenost vzduchu uvolněnými ionty optimální. Prostředí je z bakteriologického hlediska naprosto čisté a vhodné pro zklidňování alergií. Pozitivní efekt se projevuje u průduškového astmatu, zlepšuje projevy chorob horního a dolního dýchacího ústrojí a třeba také senné rýmy. Lékaři vnímají pobyt v jeskyni jako doporučovanou doplňkovou léčbu. Alergickou rýmu nevyléčí, ale může dojít k velkému uklidnění průběhu nehledě na další účinky plynoucí z psychického uvolnění a osvěžení relaxací. Zároveň je to dostatečná náhrada za klimatologickou léčbu.

 Interiér jeskyně

Když mluvíme o působení stopových prvků ve vzduchu solné jeskyně, tak tady jsou vypsány některé z nich:

 

  • jód - vyrovnává hladinu jódu v organismu, zabezpečuje normální fungování štítné žlázy, která má důležitý význam při látkové výměně
  • vápník - má vliv na tvorbu kostí a protialergické účinky, snižuje krevný tlak
  • draslík - snižuje krevní tlak, působí na prokrvení kůže, má močopudné účinky, což způsobuje vyplavování toxických látek z organizmu
  • sodík - udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při energetickém metabolismu buněk
  • hořčík - snižuje únavu, chrání před chorobami srdce, snižuje krevní tlak a má proti-astmatické účinky
  • bróm - blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak
  • selen - brání vzniku novotvarů, zpomaluje stárnutí pokožky a má protivirové účinky

Sůl nad zlato

 

 

 

 

 

Už jste někdy solnou jeskyni navštívili? Máte nějakou ve svém okolí? Jaké z toho máte pocity? Myslíte, že kúra v solné jeskyni může opravdu pomoci při alergiích?

 

 

Reklama