Abyste se v rodinných vztazích následujícího příběhu vyznaly, vezmeme to hezky od začátku. Denisa žije na vesnici s manželem Jaroslavem a pětiletým synem Matyášem. Její o tři roky mladší sestra Šárka žijící v nedalekém městě má dvě děti (10 a 12 let), na jejichž výchovu je sama. Každou holčičku má s jiným mužem, a spíše než o plánovaná těhotenství šlo v jejím případě o opilecké náhody.
5d3ae0d0e4c88obrazek.png

Místo jednoho dítěte tři

„Sestra se o holčičky stará moc dobře, i když je na to sama. Nic jim nechybí. Jenže před pár měsíci se stala nešťastná věc. Sestře vyhřezly rovnou tři ploténky najednou. Ze dne na den se stala imobilní a byla z toho operace a dvouměsíční pobyt v nemocnici,“ vypráví Denisa.  

A protože Šárčiny děti nemají fungující tatínky, Denisa nabídla své setře pomoc a obě holčičky si vzala k sobě domů. „Pomáhat rodině je pro mě samozřejmost a rozhodně si nedovedu představit, že by holky skončily na dva měsíce někde v děcáku,“ popisuje Denisa.

Zmíněné dva měsíce pro ni byly opravdu krušné. Místo jednoho dítěte se najednou musela starat o tři. Syna vozila před prací do školky a dívky do jiného města do školy. Po práci následovalo vyzvedávání a odvoz na nejrůznější kroužky. Poté bylo potřeba dohlédnout na udělání úkolů, uvařit, uklidit, vyprat apod. Denisa pocítila, že mít jedno dítě nebo tři je opravdu velký rozdíl.

Holčičky byly navíc velmi lítostivé. Musely si zvyknout na nové prostředí a stýskalo se jim po mamince. V noci se tak často vydávaly do ložnice, kde se mačkaly v jedné posteli s Denisou a jejím manželem.

Pomoci se jí nedostalo

„Byl to opravdu pořádný zápřah a doteď nevím, jak jsem to vlastně zvládla. Bohužel jsem také zjistila, že já sama v rodině moc velkou oporu nemám. Moje maminka, tedy babička dětí, si je ani jednou nevzala k sobě, i když jsem jí o to žádala. Řekla, že sama chodí do práce, a ve volnu chce odpočívat. Podobně se k mimořádné situaci postavil i můj manžel,“ stěžuje si Denisa.

Manžel Jaroslav má totiž rád svůj klid. Denisa ho stěží přemluvila k tomu, aby spolu měli alespoň jedno dítě. Jaroslav je totiž starší a z prvního manželství už jednoho potomka má. V jeho domě náhle vznikla mini družina, a to mu nebylo vůbec po chuti.

„Do toho všeho shonu jsme se ještě hodně hádali. Jarda neměl pochopení. Vyčítal mi, že holčičky za námi chodí do postele. Ale co jsem měla dělat. Potom se dokonce na čtrnáct dní odstěhoval k rodičům. Aby měl prý trochu klidu. Za celé dva měsíce mi v ničem ani trochu nepomohl. A to mě hrozně mrzí. Strašně ho miluju, ale vím, že se na něj nemohu spolehnout. Měla jsem být snad sobec a na sestru se vykašlat?“ uzavírá Denisa své vyprávění otázkou.  

Čtěte také:

Reklama