Chcete mít „havaj“? Odstěhujte se na Island! Tam je totiž nejkvalitnější život. Vyplývá to ze statistiky Rozvojového programu OSN. Naopak nejhůře se žije občanům subsaharské Afriky. Česká republika si oproti loňsku o dvě místa pohoršila a mezi 177 zeměmi zaujímá ne příliš lichotivé 32. místo. Slovensko si udrželo 42. příčku.

Ve svém hodnocení kvality života se Zpráva o lidském rozvoji 2007 v jednotlivých zemích opírá o takzvaný index lidského rozvoje. Ten je kombinací nejen ekonomických, ale i sociálních ukazatelů, jako je například průměrná délka života, přístup ke vzdělání, rovné příležitosti pro obě pohlaví, přístup k nezávadné pitné vodě, zdravotní péči a podobně.
Island se letos poprvé dostal před Norsko, které se v čele žebříčku drželo šest let. Vedle těchto dvou zemí se v první pětici umístily také Austrálie, Kanada a Irsko, které je na tom se svou pátou pozicí nejlépe z Evropské unie. Nejhoršího hodnocení z celé EU dosáhlo se svou 60. pozicí Rumunsko. Spojené státy si oproti minulému roku o čtyři příčky pohoršily a umístily se na 12. příčce.

Na druhý konec žebříčku se opět zařadily státy subsaharské Afriky. Nejhůř z posuzovaných zemí dopadla Sierra Leone. Zpráva nezahrnuje kvůli nedostatku informací 17 světových zemí, mezi nimi Irák, Afghánistán či Somálsko.

Jste spokojeni se životem v České republice, nebo máte „zaječí úmysly“? V které evropské a které světové zemi byste chtěli žít nejraději? Proč? Proč se tam tedy neodstěhujete? Co se vám v Česku nejvíc líbí?