Milá redakce,

chci zareagovat na dnešní téma Životní zlom.

Když se díváme zpět, jsem přesvědčená, že v životě každého člověka se dají najít „rozcestí“, které mu dále nasměrují život. Určitě sem patří volba školy, volba zaměstnání, nalezení partnera, neštěstí v nejbližší rodině a mnoho dalších.

Chci napsat o jedné události, která se zdála úplně obyčejná a nakonec mi ovlivnila život na vcelku dost let. Bylo mi 21 a rozhodla jsem se, že se o letních prázdninách vydám na výměnnou studentskou praxi do zahraničí. Mám ráda přírodu a tak jsem si vybrala Finsko. Jako náhradní zemi jsem uvedla Španělsko a to jen proto, že se náhradní země uvést musela.

Finsko bylo obsazeno a mně došel dopis, že mě 1. června čekají studenti spřátelené školy v Barceloně. Bez většího nadšení jsem sbalila batoh (to Finsko mě dost mrzelo) a vyrazila na jih.

Od prvního dne jsem prožila super prázdniny – noví kamarádi mezi „domorodci“ i ostatními zahraničními studenty, cesty za krásnou přírodou v Pyrenejích i za místními památkami, prostě paráda a nejlepší prázdniny v životě.

Pak už to šlo velmi rychle. Po návratu jsem si půjčila učebnici španělštiny a hustila ji do sebe 3-4 hodiny denně. A vydrželo mi to celý rok – do dalších prázdnin, kdy jsem zase balila batoh a s velkým těšením zase vyrážela za kamarády na jih. A pak ještě další dvoje prázdniny, to už jsem se slušně domluvila.

Mezitím jsem dodělala školu a začala postgraduál a u toho i pracovat. Oboje mě moc bavilo, ale objevil se velký problém: bydlení. Z platu 4700,- čistého (rok 1996) se na byt neušetří a nedá to ani na podnájem. Za normálních okolností bych to vzdala a našla si lépe placenou práci, která by mě méně bavila. Teď tu však bylo ještě jedno východisko: španělsky se domluvím a tak hurá do světa.

Doma nadšení nebyli, i když stipendium vypadalo dobře a nová škola věrohodně, přece jen se báli Latinské Ameriky.

Nakonec z toho bylo 5 let v zahraničí (s přestávkami, čistého času přes 3 roky), kde jsem si ušetřila na byt a taky poznala úplně jiné prostředí, spoustu přátel a některé věci se mi snad lépe srovnaly v hlavě. Díky tomu po návratu do Čech bydlím ve svém a můžu dělat práci, která sice není dobře placená, ale moc mě baví.

Na začátku toho všeho přitom byly jen nedostatek studentských výměnných míst ve Finsku a jedny povedené barcelonské prázdniny. Maličkosti, bez kterých by se můj život určitě ubíral jinam.


Pěkný den Vám všem.

Jana


Milá Jano, to nebude jen o náhodě, ale především o Vaší zarputilosti naučit se jiný jazyk a odvaze odejít za prací jinam. Jen by mě zajímalo, zda jste neměla chuť zůstat v zahraničí.
Reklama