Pro většinu rodičů, především pak pro matky, je představa, že děti jednou odejdou z domova, neuvěřitelná. Je to však běžná součást života. Někteří rodiče to zvládají lépe a jiní se s tím ani po několika letech nedokážou smířit. Své o tom ví Zdeněk, jehož žena si začala odchod potomstva kompenzovat po svém.

kočka

Zdeněk se svou ženou vychovali čtyři děti, které postupně začaly vylétávat z rodinného hnízda. On to bral jako hotovou a normální věc, ale jeho paní se s tím ani po dvou letech odchodu nejmladšího dítěte nemůže smířit.“Když odešlo první a druhé dítě, bylo to ještě v pohodě, ale již při třetím jsem začal pozorovat na své ženě určité změny. Často chodila do pokoje dětí a plakala. Zprvu jsem to chápal, ale jak týdny plynuly, připadalo mi to už divné. S odchodem posledního našeho dítěte se úplně zhroutila.“ Zdeněk se samozřejmě snažil své ženě pomoci, co to šlo, stejně jako děti, které už doma nebydlí. Byli jí všichni oporou, a tak po určitě době s pomocí rodiny a psychoterapeuta se vše vrátilo do starých kolejí. Jen s tím rozdílem, že si Zdeňkova paní prázdné místo v srdci začala kompenzovat jinak.

Mateřství způsobí u ženy zásadní změnu, ale otcovství je pouhá sociální instituce.
Osho

„Má žena si pořídila v průběhu té doby několik koček z útulku. Tvrdí mi, že si vždy přála kočku, ač jsem to z jejich úst nikdy neslyšel, ale budiž. S první kočkou jsem problém neměl, ani s druhou, naopak mi to přišlo milé. Kočičky byly z útulku, a tak jsem to bral, že děláme něco správného. Nyní ale máme doma už pět koček a manželka mluví o další... já už ale nechci!“ Zdeněk má rád zvířata, ale přijde mu, že to, co „předvádí“ jeho žena, již nemá s láskou ke zvířatům nic společného. „Je úplně posedlá. Neustále se s nimi mazlí, češe je a věnuje jim většinu času a vlastně i peněz. Dopřává jim například pomalu lepší stravu než nám. Nejhorší bylo, že když už jsem řekl, že by to mohlo stačit a že další kočku opravdu doma nechci, opět jsem doma měl slzavé údolí.“ Zdeněk je zvědav, na jakém čísle se počet koček v jejich domácnosti zastaví, protože tuší, že i přes jeho zákaz tento stav není definitivní.

Čtěte také:

Reklama