bazen

Možná, že období pokusů a omylů při úpravě vody v bazénu už máte za sebou, ale věřím, že spousta z vás se tím trápí právě letos v létě...

Bazén máme už 15 let, celou dobu se mu věnuje táta. Během této mnohaleté praxe má všechno zmáknuto, vodu máme bez výměny v bazénu 4 roky, dokonce se nemusela zatím měnit ani folie, což je zázrak, kterému nevěřil ani samotný výrobce.

Na začátku to byla ale spíše hromada sprostých slov než radost z koupání. Bazén o průměru 6,5 m jsme naplnili vodou ze studny. Pak začal dlouhý boj!

Jak na to?

Pokud se rozhodnete plnit bazén studniční vodou, dobře si to rozmyslete. Voda bývá hodně tvrdá a v takové se nedokážou rozpustit chemikálie na její úpravu. Do bazénu můžete nacpat soustu chemie, bez výsledku. Vyplatí se napustit bazén pitnou vodou.

Základem je správné Ph!

Základem je upravit Ph vody a její tvrdost. Pro úpravu Ph se prodávají přípravky Ph+ a Ph-, tvrdost zjistíte po použití testeru, případnou tvrdost vyvážíte stabilizátorem tvrdosti.

Aby se v bazénu nemnožily bakterie a řasy, je potřeba udržovat ve vodě určité množství chloru, který se prodává například v tabletách, které se v nádobě v bazénu pomalu rozpouštějí. Množství chloru, které v bazénu je a mělo by být, zjistíte na návodu přípravku a přiloženým testerem.  

Podstatná je i dobrá filtrace.

Mimo sezonu

Před zimou se bazén vypustí pod úroveň trysek, co vedou z filtrace, do vody se dá zazimovací směs a na hladinu se dá například polystyren nebo několik svázaných PET lahví, kvůli zamrzání.

Začátek sezony

Na začátku sezony je vhodné použít jako prevenci pro vznik řas Chlor šok. Když už by se vám řasy v bazénu objevily, pomůže chemie proti řasám nebo roztok modré skalice, s ní ale opatrně, je jedovatá.

Pokud by byla voda kalná, přestože by bylo správné Ph a množství chloru, můžete použít vločkování. Nečistoty se vysrážejí a klesnou na dno. Pak je možné je vyluxovat.

Není to žádná věda, jen vědět, čeho a kolik kde má být. Pak je to hračka!

Reklama