Po převratu se naše země otevřela mimo jiné i rozvoji bojových sportů a technik, které se začaly vyučovat ve všech větších městech a o školy tohoto typu je stále velký zájem bez ohledu na pohlaví. V době rostoucí kriminality je samozřejmě pochopitelná motivace mnoha lidí osvojit si základní prvky účinné sebeobrany.

Dříve u nás převládal výcvik japonských bojových umění jako karate, judo nebo kendo. Postupem času se do popředí zájmu dostaly i postupy čínské tradice, různé formy kung-fu a zejména dnes velmi populární tai-či. Vzrůstající oblibu v posledních letech zaznamenal i klasický brazilský boj capoeira.

Někdy si lidé capoeiru pletou s bojovým tancem, díky užití samby a brazilské hudby jako doprovodu ke cvičení. Původně ale capoeira vznikla jako obrana beze zbraní proti zlodějům slepic, násilníkům a lupičům, a také proti zvůli bílých otrokářů. Je ale fakt, že při pohledu na člověka, který cvičí capoeiru, máte dojem, že se jedná o mix elegantních ladných pohybů a akrobacie.

Nicméně existují i různé poddruhy, které se opravdu blíží temperamentním latinsko-americkým tancům. Takovým cvičením je i Fit Brazil.  Dalo by se popsat jako dynamické cvičení skládající se ze dvou částí. První část je zahřívací, protahovací s trochou posilování cca 10-15 minut, a zbytek je cvičení v rychlejším tempu různých krokových variací brazilských tanců se zapojením celého těla a rukou, doprovázené brazilskými rytmy. Zajímavá alternativa pro ty, které chtějí vyzkoušet trochu něco jiného než klasický aerobic.

Pokud by vás zajímalo dozvědět se něco víc ať už o bojovém stylu capoeira, nebo i o jeho více kondičních variantách, doporučujeme tyto stránky:

www.capoeiramandela.com.

 

Lákalo by vás capoeiru zkusit? Slyšeli jste o ní už někdy předtím? Jak se vám líbí brazilská hudba?

Reklama