Jessičina cesta byla hojně sledována v médiích a měla se stát opravdovou senzací. Tato dívenka měla v doprovodu svého otce Lloyda Dubroffa a leteckého instruktora Joe Reida urazit v jednomotorovém letadle Cessna 177B Cardinal cestu napříč Spojenými státy – z Kalifornie do Massachusetts.

let.jpg
Foto: Ilustrační. Shutterstock

Jessica se narodila v netradiční rodině 5. května 1988. Otec, ukrajinsko-polského původu, studoval inženýrství na Floridské státní univerzitě, ale studia nedokončil. Vždy toužil létat, ale byl příliš vysoký na to, aby mohl pilotovat letadlo. Pracoval v různých profesích a vždy hledal příležitost vydělat peníze. S matkou Jessiky se sice rozešel, ale s rodinou byl v neustálém kontaktu. Matka zastávala přírodní životní styl – neměli doma televizi, hračky a Jessica ani její o tři roky starší bratr zatím nechodili do školy. Zato Jessice k šestým narozeninám darovali kurs létání. Právě létání v tak mladém věku mělo být součástí nekonvenční výchovy. Zážitky ve skutečném životě považovali rodiče za důležitější než posílat děti do školy.

Sto dvacet pět centimetrů vysoká dívenka samozřejmě nedosáhla na ovládací přístroje, proto si musela sednout na několik polštářů a musela mít prodlouženy řídící páky. Během čtyř měsíců absolvovala kolem 35 letových hodin, aby mohla „pilotovat“ letadlo.  Osvědčení pilota samozřejmě nezískala, protože minimální věk pro získání pilotního průkazu je i v USA 17 let a každá mladší osoba letící v letadle je právně považována za cestujícího.

Cessna177BCardinal05.jpg
Foto: Cessna 177B Cardinal 
Ahunt, usuario de la Wikipedia en inglés, Public domain, via Wikimedia Commons

Jessiku „létání“ nadchlo, ale byl to pochopitelně nápad Jessičiných rodičů, jak se díky své malé dceři proslavit a získat nějaké peníze. Letový plán dostal název Sea to Shining Sea - Od moře k zářícímu moři. Otec objednal čepice a trička s tímto logem, aby je distribuoval jako suvenýry během zastávek. Tříčlenná posádka vzlétla ve středu 10. dubna 1996 v ranních hodinách a už před odletem z Half Moon Bay v Kalifornii poskytla Jessica médiím rozhovor. „Chci překonat rekord. Vím, že ho překonám!“, sdělila novinářům.

Když večer mezipřistáli v Cheyenne, opět u toho byla média. Jessica prohlásila, že prožila nejdelší den svého života a že se už nemůže dočkat rána. Druhý den 11. dubna o půl deváté ráno letadlo vzlétlo na druhý úsek své cesty. Po pár minutách ovšem let skončil velkou tragédií.

Katastrofu mělo na svědomí počasí, které ale nebylo atypické pro předjaří poblíž Skalistých hor. Začala bouře, z nebe padal sníh a vítr dosahoval místy až 65 km v hodině. Hlavní chybu udělal instruktor Joe Ried, který měl hlavní zodpovědnost za celý let. Měl jej zrušit. Ten ale nejspíš podlehl tlaku příliš ambiciózního otce, který trval na dodržení letového plánu. Ten se domníval, že se jim podaří sněhovou bouří předletět a že se jim nemůže nic stát.

Letadlu se nepodařilo nabrat výšku a zřítilo se poblíž letiště do obydlené části města. Jak později zjistila expertní komise, na místě pilota neseděla Jesicca, ale instruktor Joe Ried. Ani jemu se ale nepodařilo neštěstí zabránit...

Zdroje info: Budínský Libor: Tragédie slavných, 2006, Wikipedia-angl.

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama