misssss.jpg
Foto: Profimedia

Ukrajinka Viktorie Apanasenko, která bude reprezentovat svou zemi na Miss Universe, představila kostým, který vystihuje neústupnost její vlasti. Jeho název je Warrior of Light (Bojovnice světla) a stojí za ním ukrajinská návrhářka Lesia Patoka ze studia Patoka. Projekt jí zabral čtyři měsíce, což zahrnovalo dlouhé období bez elektřiny, práci při svíčkách a boj se zimou, když v ulicích kvílely sirény.

„Na tomto obrázku je odkaz na archanděla Michaela, anděla strážného, který chrání Ukrajinu mečem,“ píše Patoka na svém Instagramu. „Viktoria má v rukou zbraň, její tělo je ve stylizovaném brnění a zároveň přináší světlo do této naprosté temnoty, metaforické i doslovné, která přišla do našich zemí s agresorem.“

Oblek představuje odvahu a naději na lepší budoucnost. „V této těžké době pro naši vlast jsme dlouho přemýšleli: jaký by měl být obraz, který symbolizuje naši zemi a jaké poselství by měl nést celému světu,“ vysvětluje prezidentka soutěže Miss Ukraine Universe Anna Filimonova.

„Dokonce jsme mezi veřejností nechali hlasovat o tom, jak chtějí metaforicky vidět naši zemi: znovu vytvořit tragédii ukrajinské současnosti, nebo ukázat Ukrajinu v jasném obrazu, který bude demonstrovat ukrajinského ducha a sílu našeho lidu? Většina lidí hlasovala pro druhou verzi.“

Konečný design se skládá z pěti prvků, které jsou snoubením vysoké módy a ukrajinských tradic. Apanasenko si během Miss Universe oblékne zlatý overal, který napodobuje celotělové brnění. Kromě toho má na sobě bílé šaty s nafouknutými rukávy a sukni vyrobenou z 10 metrů látky. Nejvýraznější částí oděvu jsou křídla, která designérka popisuje jako „spálená v bitvě, ale nezlomená“. Ta jsou zahalena do modro-zlaté zbroje. Na čelence je motiv obilí, stejně tak na spodní části křídel.

Apanasenko bude mít kostým na galavečeru Miss Universe, který se bude konat v New Orleans 14. ledna 2023.

Zdroje: Instagram/Lesia Patoka, Instagram/Viktorie Apanasenko, Instagram/Miss Ukraine Universe, Miss Ukraine Universe