Miss ČR 2003 a moderátorka pořadu Sama doma Lucie Křížková je maminkou téměř dvouletého syna Davídka. Sympatická brunetka je vždy usměvavá a zdá se, že se nenechá jen tak vytočit. „Možná klamu tělem. Jsem hodně paličatá a většinou rychle ztrácím nervy. Na synka hlas občas zvýším, ale většinou to nemá požadovaný efekt,“ říká v rozhovoru modelka, jež letos oslaví třicáté narozeniny.

lucie2

Lucie Váchová se synem Davidem, foto: archiv Sunar

Moderujete pořad Sama doma, splnila jste si svůj sen?
Splnila jsem si sen už tím, že dělám to, co mě opravdu baví. Moderování je mojí přítomností a doufám, že i budoucností. Modeling se už postupně odsunul na druhou kolej a je to tak asi přirozené.

Na nabídku České televize jste kývla hned?
Nabídka moderovat pořad Sama doma byla nečekaná, ale vůbec jsem neváhala. Dostala jsem úžasnou šanci. Přímý přenos je pro mě velkou školou a navíc informace, které ke mně během natáčení od hostů plynou, jsou k nezaplacení. Po pracovní stránce jsem teď velmi spokojená. I po té osobní! Mám krásný život.

Jste maminkou syna Davídka. Jak se dá zvládnout rodina a práce?
Když máte skvělého manžela, rodiče, tchyni a tchána a kamarádky, jde to. Synek je už od mala zvyklý na společnost. Nikdy nebyl mamánek. S hlídáním nemá problém ani on, ani já. Myslím, že nám naopak prospívá, když nejsme pořád spolu. Já se mu pak mnohem více věnuji, jsem spokojená a usměvavá maminka. Ostatní ho zase rozvíjejí v jiných směrech než já. Je velmi šikovný, komunikativní. Dělá mi jen a jen radost. Neodcházím ale od něj zase tak často. Moje práce není časově náročná. A občas ho do své práce i zapojím. Už má za sebou několik módních přehlídek kolekce Sunar Fashion, jejíž jsem ambasadorskou.

Chodíte ráda do práce?
Ano. Svého syna nade vše miluji, ale jak už jsem psala výše, krátká odloučení prospívají jak jemu, tak mně samotné. Potřebuji být v kolektivu, přemýšlet o něčem jiném než o Sunaru a legu.... Do práce se vždy velmi těším. Stejně jako pak z práce zase domů.

Jste „v televizi“ dobrá parta?
Kolem pořadu Sama doma jsou skvělí lidé. Před, během i po natáčení panuje pohodová atmosféra. Budu se opakovat, ale je to vážně úžasná práce. Nenajdu na ní žádná negativa. Tvůrčí tým tvoří skvělé ženy, ve studiu jsou vtipní kameramani, asistentky, maskérky... A když se sejdou ještě vtipní hosté, je to bomba. Naposledy nás velmi pobavili Miroslav Etzler a Martin Kraus. Smíchy jsem dokonce slzela.

Stýkáte se s kolegyněmi i mimo práci? Jdete třeba s někým na kafe?
Má kolegyně Stáňa Lekešová je skvělá žena. Nesmírně kultivovaná, milá, přátelská a chytrá. Po natáčení si občas zajdeme do televizní kantýny na oběd. Po natáčení ale většinou spěchám domů za synkem. Kávičky s přáteli jsem obecně hodně omezila. Když už si někam s někým skočím, tak je to většinou do kavárny, kde je i dětský koutek, abych měla Davídka u sebe.

Změnilo vás nějak mateřství?
Mateřství změnilo mé vnímání lásky. Vedle partnerské lásky a lásky k mé rodině jsem poznala i lásku mateřskou, a ta mnou neuvěřitelně zamávala. Ani nejde slovy vyjádřit, jak moc svého syna miluji. Je to pro mě velký zázrak, že dva lidé dovedou zplodit tak dokonalou bytost, která vám roste před očima. Těším se na každý další den. Když mě synek pohladí, dá mi pusinku a řekne „maminko“, je to pro mě vrchol všeho.

vachova1

Lucie Váchová s manželem a synem, foto: fotoprome.cz

Plánujete synovi sourozence?
Myslím, že bychom neměli moc plánovat. Život mě zatím vždy mile překvapil tím, co nového mi do cesty postavil. Nechtěla bych, aby byl syn David jedináčkem, takže doufám, že se na nás ještě minimálně jednou usměje štěstí. Upřímně se už těším na další těhotenství, porod, kojení a na to, jak bude další miminko vypadat, jak bude růst, jakou bude mít povahu... Ale vše má svůj čas.

Působíte na mě jako velmi klidná povaha. Umíte na syna zvýšit hlas?
Divila byste se (směje se). Možná klamu tělem. Jsem hodně paličatá a většinou rychle ztrácím nervy. Na synka hlas občas zvýším, ale většinou to nemá požadovaný efekt. Mám v tomhle ohledu nastudované různé rady, jak se ve vypjatých situacích k dětem chovat, ale nějak to v praxi zatím nefunguje. Davídek je ale naštěstí celkem hodný. Už od jeho prvních měsíců jsem „pracovala“ na tom, aby bylo naše soužití co nejjednodušší. Už od tří měsíců spí sám v pokojíčku a sám také usíná, bez problémů. Po spánku v naší posteli naštěstí netouží. Umí se pěkně vztekat, když není po jeho, ale z toho snad vyroste.

Co vás se synem nejvíc baví podnikat?
Davídka bereme už od narození všude s sebou, tedy pokud je to rozumné. Se společnými aktivitami to bude s věkem rozmanitější, zatím rádi chodíme do ZOO a na dětská hřiště. Synek má moc rád knížky, tak si nejčastěji prohlížíme obrázky a já mu čtu.

Má vás syn omotaného kolem prstu?
Ano i ne. Jak kdy. Mám ale nastavená pravidla, u kterých nejsem ráda, když je překračuje. Často bych ale pro něj udělala cokoli, co mu na očích vidím.

Čím vás dokáže vytočit?
Když i po desátém napomenutí udělá to, co mu zakazuji. S chladnou tváří. Naštěstí je to ale výjimečné.

Kdyby to šlo nějak zařídit, co byste chtěla mít ze syna?
Hlavně šťastného, slušného člověka, který bude s lehkostí proplouvat životem. Samozřejmě by bylo moc fajn, kdyby byl sportovně založený, stejně jako já s manželem. Budeme se ho vždy snažit nasměrovat na nějakou cestu a bude na něm, jestli se jí vydá.

Shodnete se s partnerem na výchově?
S manželem jsme nastavili ve výchově pravidla, která oba respektujeme, a případné problémy vždy konzultujeme a hledáme nejpřijatelnější řešení. Důležité také je nepodkopávát si vzájemně u syna autoritu.

Kdo je přísnější, váš manžel, nebo vy?
Myslím, že jsme oba stejní. Manžel má ale častěji větší trpělivost, takže když ta moje dochází, odcházím a manžel daný problém se synkem vyřeší sám.

Čtěte také:

Reklama