O čarodějnicích toho bylo poslední dobou napsáno dost. Ale dovolte mi, abych si i já přihřála svoji polívčičku a podívala se na čarodějnice očima své rubriky Styl jako na estetickou kategorii, výtvarný artefakt. Jen si vzpomeňte na pohádkové čarodějnice, které nás provázejí od dětství. Jsou svým způsobem krásné. A všimli jste si, že vůbec nejsou zlé? Buď jsou to roztomile pomatené stařeny, kterým se nikdy nepodaří sníst Jeníčka s Mařenkou ani hodit Ivana do pece. Nebo vědmy a moudré dámy, které sice se sebezapřením, ale nakonec přece pomůžou Malé mořské víle a Rusalce v lásce, či dokonce půvabné mladé čarodějky Saxany, které se zamilují do obyčejného smrtelníka a obětují svou kouzelnou moc. 

Vybavíte si na nějakou opravdu zlou? Mě napadla jenom jedna. Ta druhá nejkrásnější na světě po Sněhurce. Ale ani té se nepodaří své dílo zkázy dovést do konce. 

Ale zůstaňme na českém písečku a věnujme se našim čarodějnicím, ty mají styl. Pojďte se podívat na ty nejznámější a nejprofláknutější a udělat si takovou malou soukromou volbu Miss filmová čarodějnice.

Dosud nám byly čarodějnice známy jako staré mechem obrostlé baby s bradavicí na nose a kočkou na hrbu.  Až přišel nový pohled Václava Vorlíčka a jeho Dívka na koštěti. Čarodějnice - žákyně Saxana Petry Černocké. Mladá, krásná a naprosto nedokonalá jako my. Osvěžte si paměť ukázkou.Líhní pohádkových čarodějnic jsou filmy Zdeňka Trošky. Přišel s dosud nevídanou dvojicí čarodějnic - matkou a dcerou v podání Heleny Růžičkové a Yvetty Blanarovičové v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci.Zdeněk Troška se doslova vyžívá ve výtvarném zpracování kostýmů a masek. Na zoubcích si dává obzvlášť záležet.

Jeho další čarodějnici v pohádce Princezna ze mlejna si zahrála Lucie Bílá. Vypadala sice jako příbuzná obou předchozích, ale narozdíl od nich byla naprosto neškodná a navíc nešťastně zamilovaná.V dalším pokračování Princezna ze mlejna 2 ji vystřídala Monika Absolonová, která se na můj vkus pitvořila až příliš.
Pan režisér mi odpustí, ale připadlo mi to jako utírání si nosu židlí: „Ještě přidej, to se bude líbit."
V pohádce Kouzelný měšec Václava Vorlíčka se zase čarodějnice Bludimíra promění v krasavici, ale protože je mdlého ducha, není jí to stejně nic platné.
Hrála ji Mahulena Bočanová.
Nesmím zapomenout na čarodějnici moudrou, která dobře radí, zná smutné konce, přesto pomůže. Pro mě jedna z nejkrásnějších pohádek s nejkrásnější čarodějnicí Milenou Dvorskou v Malé mořské víle Karla Kachyni. 
Určitě jsem na nějakou zapomněla, to víte, já ty pohádky už moc nesleduji, ale vy mi určitě pomůžete a nějakou ještě přidáte.

Která čarodějnice se zdá nejhezčí nebo nejsympatičtější vám?
Kterou máte ráda vy a kterou vaše děti?

Reklama