Výzvu najdete na této stránce: Máme pro vás soutěž! Hledáme generační dvojice - vaříte s oleji Lukana?


První generační dvojici jsme vám představili ve článku „Naše vaření vychází z české klasiky,“ shoduje se babička, maminka i dcera.


Nyní vám chceme představit Michaelu a Dominiku, matku s dcerou, pro které je vaření láskou, vaření se prolnulo i do jejich práce.

mame1.jpg
Michaele je 50 let, lásku k vaření získala díky své babičce. Její kuchyně byla vyhlášená, dokonce babička této babičky byla kuchařkou na zámku. Vaření bylo v této rodině řemeslo a vášeň, která se předávala dalším generacím. Michaela naučila vařit a péct i svou dceru Dominiku. Ta ve svých 26 letech nejen, že velmi dobře vaří, ale i díky manželovi se také vařením živí. Sám je také velmi šikovný kuchař. Prodávají své pochoutky na různých akcích, festivalech a trzích, ty se staly vyhledávanými chuťovkami. Na gurmánském festivalu v Plzni získali dvě ocenění – 2. místo od poroty a 3. místo od zákazníků.


S přípravou specialit gruzínské kuchyně oběma samozřejmě pomáhá i maminka Míša. Pokrmy s cizokrajnými názvy Chačapuri (chlebové placky plněné třemi druhy sýra a pečené na sucho, potřené sádlem) a Čebureky (placky z tvarohového těsta plněné směsí z mletého masa a smažené na oleji) si získaly na oblibě. Sladkostí je specialita Churchkhely -  opražené lískové a vlašské ořechy, navlečené na niti, máčené v těstíčku ze šťávy z hroznového vína. Je to pracné, ale tak dobré! Můžete se podívat na FB stránky.


Jejich rodiny milují českou klasiku, obě jsou odbornice na svíčkovou. Podle Michaely i Dominiky je nejlepší svíčková omáčka z kančího masa. Je to jejich rodinný tradiční recept a slavnostní jídlo vaří, když přijde návštěva, nebo slaví se narozeniny.


Jejich kuchyňské umění je mezi přáteli tak oblíbené, že je nejvíc potěší dárky ve formě dortů, koláčů, sladkých pochoutek, které Michaela nebo Dominika připraví.


Michela má ráda klasickou českou kuchyni – jako jsou omáčky, polévky, zákusky a dorty, Dominika experimentuje, zkouší nové recepty. Obě ale hledají stále nové inspirace jak na internetu, tak v kuchařkách nebo v pořadech v televizi. Obě si myslí, že výtečná kuchyně udržuje vztahy mezi mužem a ženou a stmeluje celou rodinu.


Na otázku, zda do jejich kuchyně patří oleje, obě souhlasně přikyvují, kvalitní oleje mají vždy na stole své místo. Proto také reagovaly na výzvu s oleji Lukana.


Poprosili jsme Michaelu a Dominiku, jestli by se s námi nepodělily o své recepty. Děkujeme oběma za recept na koblížky a na řízek s česnekovou marinádou, smažený v trojobalu. Věříme, že jsou tak lahodné, jak vypadají na snímcích.

 

59f9cae9a00deobrazek.jpg

Smažený řízek trošku jinak

Tento recept dělám z krkovičky, máme ji rádi, je šťavnatá.

Suroviny:

- Plátky vepřové krkovice, ale dá se použít i jiné maso např. kuřecí prsa
- Sůl, pepř, lisovaný česnek a trocha rostlinného nebo slunečnicového oleje Lukana
- Na obalení – strouhanka, hl. mouka a vejce
- Řepkový olej Lukana na smažení
 
Plátky masa potřu olejem, osolím, opepřím a pomažu lisovaným česnekem. Takto připravené maso naskládám do mísy a zakryji potravinovou fólií a nechám v lednici odležet, nejméně však 2 hodiny. Potom obalím v klasickém trojobale a smažím.
Takto dělal řízky náš děda a jsou výborné.

59f9cafc3ab2fobrazek.jpg
 
Smažené klasické koblížky

59f9cb1ff1b91obrazek.jpg
Suroviny:

- 500 g hl. mouka
- 50 g cukr moučka
- 60 g rozpuštěné máslo
- 1 kostka droždí
- 250ml mléka
- 4 žloutky
- 4 lžíce rumu
- špetka soli
- marmeláda nebo Nuttela na plnění
- olej na smažení Lukana - řepkový
 
Z droždí, vanilkového cukru a pár lžic vlažného mléka nechám vzejít kvásek. Do mísy nasypu mouku, cukr, špetku soli a přidám žloutky, rozpuštěné máslo, rum, zbytek vlažného mléka a kvásek. Poté vymíchám do hladka, zapráším moukou, zakryji utěrkou a nechám vykynout.
Vykynuté těsto přendám na pomoučněný vál a válečkem rozválím na plát cca 5 mm silný. Skleničkou vykrájím kolečka a na polovinu z nich dám marmeládu nebo nuttelu a druhou polovinu trochu roztáhnu a přiložím na ty s náplní a znovu dovykrojím skleničkou, aby se obě půlky spojily. Nechám asi 10 minut odpočinout a smažím ve vyšší vrstvě rozpáleného oleje. Usmažené odkládám na papírové utěrky a popráším moučkovým cukrem.
A pak už jen dobrou chuť.

59f9cb2a36d32obrazek.jpg

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit